24 februari, 2023

Ett år av krig i Ukraina

UKRAINA Det har gått ett år sedan Ryssland inledde sin storskaliga invasion av Ukraina. Artem Tidva, en av de fackligt aktiva som kämpade mot den ryska invasionen och som Akademikern hade kontakt med, har i dag lämnat landet och arbetar med flyktinghjälp på distans.

Ukraina_kollage 1 år efter invasionen

Alla Sobol, Ivanna Khrapko, Artem Tidva, Lesia Semeniaka och Aleksandr Shubin berättade i våras för Akademikerns läsare om vardagen under krigets första månader.

Montage: Akademikern

När ukrainarna inledde kampen mot den ryska armén var fackföreningarnas nätverk ett sätt organisera stöd och hjälp till flyktingar. En av dem var Artem Tidva som organiserade om ett fackföreningscenter till evakueringsboende för människor på flykt i Chmelnytskyj. Centret tar fortfarande emot flyktingar, men Artem Tidva är inte kvar.

I somras återvände han till Kiev och sedan dess har han hunnit se mängder av sönderbombade hus och levt periodvis utan elektricitet och gas. Han har gått flera dagar i sträck utan ett varmt mål mat eller något varmt att dricka.

Artem Tidva med sina kollegor när de samlade ihop förnödenheter förra året.

I slutet av förra året blev situationen ohållbar och han hade svårt att hålla kontakten med Espu, den europeiska federationen för offentliganställdas förbund, som stöttade arbetet med evakueringscentret. Han bad om hjälp att lämna landet.

Sedan några veckor tillbaka befinner han sig i Tbilisi i Georgien. Därifrån håller han kontakt med volontärer och organiserar hjälp med förnödenheter via fackföreningar.

I krigets inledning berättade Artem, Ivanna, Alla, Lesia och Aleksandr för Akademikerns läsare om hur vardagen såg ut under krigets första månader. Du hittar artiklarna här.

Fackligt center förvandlades till evakueringsboende

Han försöker hjälpa andra på flykt

Hon stannar och vill vara med och återuppbygga Ukraina

Fast vid kärnkraftverk under rysk kontroll

”Jag kan inte lämna Ukraina nu”

Anställda fast vid kärnkraftverken – får stöd från fackliga kollegor

”Jag hör bombningar just nu.”

Annika Clemens

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Akademikern.

Senaste nytt

Skarp kritik mot regeringens LVU-förslag: ”Ful...

SOCIALT ARBETE Akademikerförbundet SSR sågar regeringens ...
30 november, 2023

På väg utför med tilliten bland unga?

SPANING Unga litar mindre på varandra i dag än tid...
28 november, 2023

Avtalsrörelsen är igång – lön och kompetensfrågor i ...

AVTALSRÖRELSE Akademikerförbundet SSR:s avtalsråd för ko...
27 november, 2023

Så undviker du teknikstress på jobbet

ARBETSMILJÖ AI och andra verktyg ska effektivisera job...
23 november, 2023


Läs även

Arbetsförmedlingens generaldirektör till Migrationsv...

POLITIK Maria Mindhammar lämnar Arbetsförmedlingen...
30 augusti, 2023

Svenska institutet: Sverigebilden riskerar att försä...

INTERNATIONELLT Hur påverkar förhöjd terrorhotnivå och kor...
18 augusti, 2023

AI – frälsare eller förgörare?

SPANING Kommer AI-styrda robotar att ta jobben ifr...
21 juni, 2023

”Man kan vara både offer och förövare”

PORTRÄTT Alla barn som Maria von Bredow intervjuar ...
6 april, 2023