• 14 mars, 2024
    BEMANNING

    Akademikerna lämnar kommunerna – här är personalomsättningen störst

    Hög personalomsättning är en av de stora utmaningarna för välfärden – och även en av de viktigaste förhandlingspunkterna i årets avtalsrörelse. Kolla hur det ser ut i din kommun.

    Personalomsättningen bland akademiker är stor i många kommuner, visar en undersökning från Akademikerförbundet SSR.

    Foto: Gettyimages / montage: Akademikern

    Att hitta personer med rätt kompetens som är villiga att stanna på arbetsplatsen har blivit en stor utmaning för många kommuner. Tuffa arbetsvillkor och löner präglade av kvinnodominans gör att personalomsättningen är hög bland socialsekreterare, HR-specialister och kuratorer. Frågan om kompetensförsörjning är viktig för både arbetsgivare och fack. För Akademikerförbundet SSR är den central i avtalsrörelsen 2024.

    Siffrorna kommer från SCB och har sammanställts av Akademikerförbundet SSR. Den siffra som markerar färg på kartan avser andelen personer i yrken som kräver fördjupad högskoleutbildning (längre än tre år) som har slutat sin anställning i kommunen. Dessutom kommer en siffra upp när du för musen över varje kommun – den visar hur hög personalomsättningen är bland fem samhällsvetenskapliga yrkesgrupper: socialsekreterare, kuratorer, biståndsbedömare, planerare och utredare samt HR-specialister.

    Enligt Akademikerförbundet SSR är personalomsättningen på sina håll så stor att den hotar kvaliteten i verksamheten. Dessutom blir arbetsmiljön ansträngd då en stor del av medarbetarna slutar varje år. Förbundet vill skapa kompetensavtal i kommunerna där fack och arbetsgivare tillsammans hittar lösningar och strategier för att säkra kompetensen.

    I lokala överenskommelser vill förbundet bland annat se tydliga lönesatsningar för att behålla erfaren personal, karriärtjänster och karriärutveckling för att attrahera och behålla personal, chefsutvecklingsprogram och individuella utvecklingsplaner för alla medarbetare.

    Stort tryck på lön i årets avtalsrörelse

    Det finns dock skillnader i hur stor personalomsättningen är i olika delar av landet. Högst är den i Jämtlands län, där 30 procent av personer i yrken som kräver fördjupad högskoleutbildning bytte jobb under perioden 2021-2022. Lägst är den i Östergötlands län.

    Läs mer >> 

    Allt fler inom HR söker sig till nya jobb
    Hög personalomsättning bland HR – ”Bekymmersamma siffror”

     

    Reporter Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    AVTAL

    Hårda förhandlingar kring arbetstidsförkor...

    Avtalsrörelsen är på upploppet och nu pågår intensiv...

    25 mars, 2025

    ARBETSRÄTT

    Allt vanligare med avsked efter ändrade LA...

    Att arbetsgivare tar till den strängaste åtgärden – ...

    25 mars, 2025

    ARBETSRÄTT

    Försökte skydda personalen från trakasseri...

    Två tidigare socialtjänstchefer i Säffle skrev brev ...

    25 mars, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Kramkrav knappast lösning för bra arbetsmiljö

    Obligatoriska kramar på jobbet, kan det vara något? ...

    24 mars, 2025

    Läs även

    LÖN

    Nya löner på gång i kommuner och regioner

    Tempot ökar i avtalsrörelsen och förhandlingarna bli...

    18 mars, 2025

    ARBETSMARKNAD

    Fortsatt brist på diakoner, präster och so...

    En tuff arbetsmarknad väntar för samhällsvetare och ...

    17 mars, 2025

    KRÖNIKA

    Varför är Akademikerförbundet SSR och dess...

    Fackföreningar borde visa mer mod och jävlar anamma....

    6 mars, 2025

    LÖN

    Växande löneskillnader – kvinnor jobbar gr...

    Kvinnor jobbar gratis efter klockan 16:12 varje dag,...

    4 mars, 2025