• 18 juni, 2024
    PRIDE

    Efter West Pride: ”Fackets roll är viktigare än någonsin”

    Fördomar mot hbtqi-personer i arbetslivet legitimeras till följd av ett allt hårdare politiskt klimat. Det menar Johanna Morgensterns, ordförande i Akademikerförbundet SSR:s distriktsförening i Göteborg, som var med och anordnade West Pride.

    Akademikerförbundet SSR:s distriktsförening i Göterborg var med och arrangerade West Pride.

    West Pride i Göteborg gick av stapeln den 10–16 juni, och Akademikerförbundet SSR närvarade under Pride-veckan med aktiviteter anordnade av distriktsföreningen Göteborg.

    Johanna Morgensterns

    – Trots att vi inte hade vädret på vår sida hade vi nästan hela tiden folk i vårt tält som ville snacka och diskutera fackliga frågor. Mycket unga människor vilket var superkul. Det som slog mig var hur medvetna de är, kunskapen om hbtqi-frågor är mycket större än vad jag kan minnas att jag hade i den åldern. Det känns positivt!

    Med en hel del merch, bland annat eftertraktade vattenflaskor, och quiz om hbtqi-personers rättigheter i arbetslivet, lockade distriktsföreningen Göteborg besökare till sitt tält.

    – För att få en vattenflaska var man tvungen göra quizet, men det viktigaste var inte att ha rätt, utan att börja prata och diskutera kring de här frågorna. Förhoppningen var att folk skulle lära sig något nytt, och det tror jag vi lyckades med.

    Hur var stämningen?

    – Det var en väldigt positiv och sympatisk stämning. Vi hade en plats nära scenen, och det var ett varierat utbud med allt från seriösa paneldebatter till musik och roliga shower. Man blandar det allvarliga med glädjen och engagemanget, vilket jag tycker är Prides signum.

    Varför är det viktigt att ni som fackförbund deltar?

    – För att visa att vi står upp för mänskliga rättigheter och allas lika värde, att vi inte tillåter diskriminering på arbetsplatsen. Utsätts man för trakasserier eller diskriminering är det till sitt fackförbund man vänder sig – och finns vi på West Pride vet folk att vi har deras rygg. Det är jätteviktigt!

    Enligt Johanna Morgensterns minskar toleransen mot hbtqi-personer i arbetslivet till följd av ett allt hårdare politiskt klimat. Detta gör fackets roll viktigare än någonsin, säger hon.

    – Vi ser idag starka politiska makter som vill gå åt ett annat håll och som gör det legitimt att ha fördomar eller diskriminera hbtqi-personer. Det är en skrämmande utveckling, och det är därför otroligt viktigt att fackförbunden står upp mot dessa krafter och står upp för allas lika värde.

    Läs också >>
    Hatretorik präglade årets Pride – ”Många känner oro över utvecklingen”
    Förbundet på plats under Pride – men saknar arbetsgivarnas närvaro

    Reporter Therese Johansson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    KLIMAT

    ”Genom att ha mycket kunskap själv k...

    Kan man som enskild anställd bidra till grön omställ...

    9 februari, 2026

    LAGSTIFTNING

    Brister i nya förolämpningslagen – grupper...

    Nya lagen om förolämpning av tjänsteman trädde i kra...

    6 februari, 2026

    ANALYS

    Kriget om kompetensen – ”Vi konkurrerar om...

    Kriminalvården och den gröna industrin i norr dammsu...

    5 februari, 2026

    SEKRETESS

    Polisen: ”Riven sekretess är nödvändig”

    Den rivna sekretessen mellan myndigheter har väckt k...

    4 februari, 2026

    Läs även

    AKADEMIKERFÖRBUNDET SSR

    Han blir ny förbundsdirektör på Akademiker...

    Lars Holmblad lämnar efter 27 år på posten och Akade...

    20 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    Larmet: Jobbstress kan leda till för tidig...

    Uppemot 800 personer beräknas varje år dö i förtid t...

    19 januari, 2026

    ÅTAL

    Hotade socialtjänsten – sju åtalas för dem...

    Sju personer åtalas för att ha hotat socialtjänsten ...

    15 januari, 2026

    POLITIK

    Demonstration mot barn i fängelse – ”...

    Protester mot regeringens förslag om sänkt straffbar...

    13 januari, 2026