Gå till innehållet

”Så skapas en överslätande kultur”

Daniel Hjalmarsson arbetar med arbetsmiljö och lika villkor på Akademikerförbundet SSR. Han säger att hot och hat tyvärr är ett återkommande arbetsmiljöproblem bland flera av förbundets medlemmar – särskilt de som jobbar inom socialtjänsten, Statens Institutionstyrelse och kriminalvården. På senare tid har även andra yrkesgrupper, alltifrån skolkuratorer till bygglovshandläggare drabbats.

– Från förbundet har vi följt den här frågan länge. Vi gör återkommande undersökningar som visar att problemet är utbrett. Våld är inte så vanligt förekommande, men hot och hat är det.

Daniel Hjalmarsson känner igen beskrivningen av att den hotfulla arbetsmiljön normaliseras. Attityden att ”det här är något man får räkna med” är utbredd i vissa yrkesgrupper. Lite får man tåla, sägs det.

– Det uttrycks lite mer av dem som jobbat länge, de som ofta själva har varit med om hotfulla situationer. De blir mer hårdhudade. Och för över den uppfattningen på de nya inom yrket. Så skapas en överslätande kultur.

Daniel Hjalmarsson skulle gärna se mer forskning om hot, hat och våld på arbetet. Mycket av forskningen som finns är inaktuell.

– Hoten sker inte alltid längre när man träffas fysiskt utan kan komma i ett sms till mobilen, exempelvis på fritiden när man står vid en hockeyrink med sina barn. Det innebär en annan typ av psykologisk stress.

Läs mer >> Han blev mordhotad på jobbet.

Viktigt att anmäla hot

Mer att läsa

En cell på en anstalt med säng och bokhylla.

Kriminalvård

Förbereder celler för barn

Snart räcker det inte längre med några plastdinosaurier i besöksrummet på kvinnoanstalten Sagsjön.