Heike Erkers: ”Arbetsförmedlingen måste få rätt förutsättningar”

ARBETSFÖRMEDLING Arbetsförmedlingen borde göra mer för de långtidsarbetslösa, menar myndighetens avhoppade analyschef. Heike Erkers, förbundsordförande för Akademikerförbundet SSR, instämmer i kritiken.

Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR.

Heike Erkers hoppas att turbulensen på Arbetsförmedlingen ska bli en tydlig signal som får politikerna att göra om och göra rätt i de här frågorna.

Foto: Magnus Länje

– Det behöver göras en större satsning på arbetsmarknadspolitiken och Arbetsförmedlingens möjligheter att bedriva rätt insatser för de arbetslösa. En mycket stor andel av dem är idag långtidsarbetslösa. Av dem har många varit arbetslösa längre än ett år. Vi tycker att man i dag inte har rätt förutsättningar för att göra rätt saker till den här målgruppen, säger Heiker Erkers.

Hon menar att regeringen behöver höja förvaltningsanslaget så att Arbetsförmedlingen kan anställa fler arbetsförmedlare. Det behövs mer personalintensiva insatser för att bekämpa långtidsarbetslösheten. Hon tycker att det var olyckligt att flera arbetsmarknadsåtgärder försvann när högeroppositionens budget röstades igenom av riksdagen i november.

– Politikerna kommer att tvingas göra något när de inser att den här gruppen ökar så mycket och biter sig fast i en långtidsarbetslöshet. Till slut blir det kommunerna och det kommunala skyddsnätet som får hantera de här medborgarna och ta smällen. Det leder till högre samhällskostnader på lång sikt, säger Heike Erkers.

Hon tycker att Arbetsförmedlingen borde satsa mer på subventionerade anställningar så att de långtidsarbetslösa kommer in på arbetsplatserna. Något som försvann med M-KD-SD-budgeten. Hon tycker också att de borde satsa mer på arbetsmarknadsutbildningar och reguljära utbildningar.

Heike Erkers håller också med Helén Justergård, ordförande för Saco-S-föreningen på Arbetsförmedlingen, om att myndigheten haft en väldig övertro på digitaliseringen.

– Digitala verktyg eller telefon är många gånger det enda sättet att komma i kontakt med en arbetsförmedlare idag, säger Heike Erkers.

Heike Erkers hoppas att turbulensen på Arbetsförmedlingen ska bli en tydlig signal som får politikerna att göra om och göra rätt i de här frågorna och stärka professionens röst.

– Arbetsförmedlingens arbete måste precis om socialtjänstens grunda sig på forskning och beprövad erfarenhet, och inte som idag politisk ideologi, säger Heike Erkers.

Läs mer: Saco-S: Mer kan göra för långtidsarbetslösa
Saco-S: Bekymmersamt att extratjänsterna försvinner

Stefan Karlsson

Senaste nytt

Sis-medarbetaren: ”Det är en ansträngd situation – m...

Sis Hur är det att jobba på Sveriges kanske me...
26 maj, 2023

100 miljoner för friskare arbetsplatser

ARBETSMILJÖ Fack och arbetsgivare i välfärden går ut i...
24 maj, 2023

Tvingades sluta på dagen: ”Utan facket hade jag inte...

REPORTAGE Kristina Tercero fick lämna sitt jobb som ...
23 maj, 2023

Så mycket bör du tjäna – kolla om du ligger rätt i lön

LÖN Dags att förhandla eller söka nytt jobb? K...
22 maj, 2023


Läs även

Professorn: Alla yrken kommer att påverkas av AI

AI Professor Fredrik Heintz varnar för turbul...
16 maj, 2023

Orimliga krav på effektiviseringar

KRÖNIKA Ambitionsnivån ska höjas och verksamheten ...
15 maj, 2023

Nytt pensionsavtal ger möjlighet för avsättningar ti...

PENSION Fack och arbetsgivare är överens om ett ny...
11 maj, 2023

Arbetslösa i Södermanland lockas till jobb i norr

ARBETSFÖRMEDLING Arbetsförmedlingen startar ett projekt för...
8 maj, 2023