• ARBETSFÖRMEDLING

    Heike Erkers: ”Arbetsförmedlingen måste få rätt förutsättningar”

    Arbetsförmedlingen borde göra mer för de långtidsarbetslösa, menar myndighetens avhoppade analyschef. Heike Erkers, förbundsordförande för Akademikerförbundet SSR, instämmer i kritiken.

    Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR.

    Heike Erkers hoppas att turbulensen på Arbetsförmedlingen ska bli en tydlig signal som får politikerna att göra om och göra rätt i de här frågorna.

    Foto: Magnus Länje

    – Det behöver göras en större satsning på arbetsmarknadspolitiken och Arbetsförmedlingens möjligheter att bedriva rätt insatser för de arbetslösa. En mycket stor andel av dem är idag långtidsarbetslösa. Av dem har många varit arbetslösa längre än ett år. Vi tycker att man i dag inte har rätt förutsättningar för att göra rätt saker till den här målgruppen, säger Heiker Erkers.

    Hon menar att regeringen behöver höja förvaltningsanslaget så att Arbetsförmedlingen kan anställa fler arbetsförmedlare. Det behövs mer personalintensiva insatser för att bekämpa långtidsarbetslösheten. Hon tycker att det var olyckligt att flera arbetsmarknadsåtgärder försvann när högeroppositionens budget röstades igenom av riksdagen i november.

    – Politikerna kommer att tvingas göra något när de inser att den här gruppen ökar så mycket och biter sig fast i en långtidsarbetslöshet. Till slut blir det kommunerna och det kommunala skyddsnätet som får hantera de här medborgarna och ta smällen. Det leder till högre samhällskostnader på lång sikt, säger Heike Erkers.

    Hon tycker att Arbetsförmedlingen borde satsa mer på subventionerade anställningar så att de långtidsarbetslösa kommer in på arbetsplatserna. Något som försvann med M-KD-SD-budgeten. Hon tycker också att de borde satsa mer på arbetsmarknadsutbildningar och reguljära utbildningar.

    Heike Erkers håller också med Helén Justergård, ordförande för Saco-S-föreningen på Arbetsförmedlingen, om att myndigheten haft en väldig övertro på digitaliseringen.

    – Digitala verktyg eller telefon är många gånger det enda sättet att komma i kontakt med en arbetsförmedlare idag, säger Heike Erkers.

    Heike Erkers hoppas att turbulensen på Arbetsförmedlingen ska bli en tydlig signal som får politikerna att göra om och göra rätt i de här frågorna och stärka professionens röst.

    – Arbetsförmedlingens arbete måste precis om socialtjänstens grunda sig på forskning och beprövad erfarenhet, och inte som idag politisk ideologi, säger Heike Erkers.

    Läs mer: Saco-S: Mer kan göra för långtidsarbetslösa
    Saco-S: Bekymmersamt att extratjänsterna försvinner

    Stefan Karlsson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSMILJÖ

    Fler blir sjuka på jobbet – sociala tjänst...

    13 500 arbetssjukdomar anmäldes förra året. Allra me...

    11 juni, 2025

    SIS

    Sis-chefen: ”Jag vägrar bli utköpt och tys...

    Michael Himmlegaard larmar om missförhållanden på Si...

    10 juni, 2025

    KRÖNIKA

    Krönika: För strikta regler kan ge omänskl...

    Vårt inrutade samhälle riskerar att göra oss mindre ...

    9 juni, 2025

    BEREDSKAP

    Så jobbar vi i krigstider

    Den eviga fredens dvala tycks vara över. Men vart gå...

    5 juni, 2025

    Läs även

    STREJK

    Varslar om strejk på Systembolaget

    Den 11 juni kan strejk bryta ut på Systembolaget eft...

    28 maj, 2025

    Sis

    Saco-S: Krisen på Sis är hela samhällets kris

    Fortsatt platsbrist och larm om otrygg tillvaro för ...

    22 maj, 2025

    ARBETSFÖRMEDLING

    Facket: ”För stort fokus på kontroll i Arb...

    Arbetsförmedlingen ska öka kontrollen av arbetssökan...

    20 maj, 2025

    AVTAL

    Könsneutralt avtal för tjänstepersoner ino...

    Tvåårigt avtal enligt märket, avsättningar till arbe...

    15 maj, 2025