• 10 juni, 2022
    LIKABEHANDLING

    DO granskar riskerna med AI i arbetslivet

    Vilka är riskerna för diskriminering vid användande av AI och automatiserat beslutsfattande i arbetslivet? Det har DO fått i uppdrag av regeringen att kartlägga.

    Algoritmer och diskriminering

    Foto: Getty

    Artificiell intelligens, AI, och automatiserat beslutsfattande, som används inom allt fler delar av samhället, framställs ofta som en garanti för likabehandling och icke-diskriminering. Men Diskrimineringsombudsmannen, DO, och flera andra liknande europeiska myndigheter har uppmärksammat att användningen kan leda till diskriminering.

    DO ska förutom att kartlägga riskerna för diskriminering också utreda i vilken utsträckning och vilka sammanhang som arbetsgivare använder den nya tekniken och hur goda kunskaper de har om vad som kan leda till diskriminering.

    Myndigheten ska slutrapportera om uppdraget till regeringen senast den 1 november nästa år.

    – Det är jättebra. Jag är väldigt positiv. Det här är en utveckling vi måste ha koll på. Det gäller hela arbetsmarknaden, säger Simon Vinge från Akademikerförbundet SSR.

    Han och förbundet har länge drivit frågan om att det krävs bättre transparens och insyn i de algoritmer som används vid automatiserat beslutsfattande om ekonomiskt bistånd på en rad kommuner i landet.

    – Jag tycker att det behövs ett organ, en opartisk tredje part, som kan granska algoritmer. Det är ett förslag som olyckligtvis helt lyser med sin frånvaro i den svenska debatten, säger han.

    Läs mer >> DO: Risk för diskriminering vid automatiserade beslut

    Stefan Karlsson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Allt fler medarbetare köps ut

    Utköpen blir allt vanligare på arbetsmarknaden. En f...

    8 juli, 2025

    SEMESTER

    Kommunchefen: Planering nyckeln till stres...

    För att inte stupa in i semestern krävs en hållbar a...

    1 juli, 2025

    ALMEDALEN

    "Finns bitar i det här som är komplicerat,...

    Stor enighet under debatt om otillåten påverkan – ti...

    26 juni, 2025

    INTERNATIONELLT

    Heike Erkers: Saco borde uttala sig om Gaz...

    Centralorganisationen Saco gör inte något gemensamt ...

    26 juni, 2025

    Läs även

    MINORITETSSTRESS

    ”Det kan vara subtilt och dolt eller...

    Paula von Essen vet allt om minoritetsstress, men k...

    25 oktober, 2024

    ARBETSMILJÖ

    Vill bryta tabun kring klimakteriet

    Klimakteriebesvär orsakar en produktivitetsförlust p...

    14 oktober, 2024

    ANALYS

    Konsten att skapa inkluderande arbetsplatser

    Alla vet att mångfald är ett framgångsrecept för lön...

    10 oktober, 2024

    DEBATT

    Debatt: Förlegade it-system skapar stress ...

    Arbetsförmedlingen och andra myndigheter använder et...

    7 oktober, 2024