3 oktober, 2019

De demonstrerade för klimatet

Akademikerförbundet SSR utlyste ingen strejk den 27 september som Greta Thunberg och Fridays for Future efterlyste. Men medlemmar runt om i landet demonstrerade för klimatet ändå. Akademikern ringde och kollade med några av dem hur de gick tillväga.

jesper_lindeberg

Jesper Lindeberg, Akademikerförbundet SSR, Göteborgs stad. Foto: Annika Clemens

Demonstrerade du för klimatet?

Jesper Lindeberg, förtroendevald för Akademikerförbundet SSR i Göteborgs stad:
– Ja, vi demonstrerade tillsammans med andra fack på Gustav Adolfs torg i Göteborg. Vi använde vår lunch och så flexade vi ut. Just nu styr vi över vår arbetstid själva eftersom vi är fackligt aktiva. De flesta som var där vid lunchtid var fackligt aktiva, sedan var det en större demonstration på eftermiddagen också. Två politiker från kommunfullmäktige (En från V och en från MP) kom ut när vi stod där och sa att det tyckte att det var positivt att vi satte fokus på miljön.

Viktoria Hellström, student i statsvetenskap på Stockholms universitet, med i Akademikerförbundets studentråd:
– Ja, jag demonstrerade i Stockholm. Vi började på Medis och gick mot Kungsträdgården. I studentrådet beslutade vi att vi skulle delta som studenter efter förmåga. Det var häftigt att det var så stor uppslutning. Facken måste ta sitt ansvar och driva på så att den omställning som kommer att behövas blir rättvis. Det är viktigt att facket har en ledande roll i den frågan så att det inte kompromissas med fackliga värden och så att den sociala dimensionen inte bortprioriteras.

Åse Ängsved, kurator på barn- och ungdomspsykiatrin i Avesta:
– Ja, vi demonstrerade i Avesta. Det var bra uppslutning för att vara i Avesta. Ett 50-tal personer kom och gick under två timmar vid lunchtid. Själv hade jag semester så det var inga problem. Min chef kom också förbi tillsammans med några kollegor. Det känns bra att den här rörelsen växer. Jag hoppas verkligen att det leder till konkret handling också, hos politiker, företag, privatpersoner, det behöver ske på alla områden. Vi kommer att fortsätta med våra lunchdemonstrationer.

Läs mer: De tar lunchrast för klimatet

Läs mer: Socionomer samlas för klimatet #socialworkersforfuture

Annika Clemens

Senaste nytt

Ökad produktivitet vid distansarbete

ARBETSMILJÖ Många får mer gjort vid distansarbete, vis...
20 mars, 2023

Tuff framtid för samhälls- och beteendevetare

ARBETSMARKNAD Dyster prognos för samhällsvetare, beteend...
17 mars, 2023

Risk för år av försämrad arbetsmiljö när regionerna ...

EKONOMI SKR flaggar för tuffa år för landets kommu...
16 mars, 2023

”Om skolan var anpassad efter barns behov hade Bup i...

REPLIK Det behövs mer resurser längre ned i pyram...
15 mars, 2023


Läs även

Risk för år av försämrad arbetsmiljö när regionerna ...

EKONOMI SKR flaggar för tuffa år för landets kommu...
16 mars, 2023

Förbundets krav i avtalsrörelsen: 4,4 procents löneö...

AVTAL Nu växlas arbetet upp i avtalsförhandlinga...
14 mars, 2023

Ny lag ska stärka skyddet för socialsekreterare

ARBETSMILJÖ Det straffrättsliga skyddet ska stärkas fö...
10 mars, 2023

Ivanna kämpar mot rysk propaganda – och för fackliga...

UKRAINA Ivanna Khrapko kämpar för att hålla kontak...
3 mars, 2023