14 augusti, 2018

Skellefteå satsar på fler skolkuratorer

Regeringens pengar till elevhälsan har fördelats. Skellefteå kommun är en av de kommuner som fått mest pengar och kommer att satsa på fler skolkuratorer.

skolkurator

Genrebild. Foto: Getty

Regeringen har lagt 284 miljoner kronor på personalförstärkningar inom elevhälsan för 2018. Pengarna ska användas till att anställa eller ge uppdrag till skolläkare, skolsköterskor, skolkuratorer, skolpsykologer, speciallärare och lärare med specialpedagogisk kompetens.

En av de kommuner som fått mest pengar är Skellefteå kommun som tilldelats drygt 8,8 miljoner kronor. Det är tredje året som de får statsbidrag för utökning av elevhälsan.

– Vi kommer främst att satsa på kuratorer med de här pengarna, vi har definierat två skolor som har störst utmaningar och där kommer det framöver att finnas två kuratorer i stället för en på vardera skola. Vi gör även en utökning med kuratorer som jobbar med de yngre åldrarna, säger Adam Larsson, barn- och elevhälsachef i kommunen.

Pengarna kommer att gå till 2,5 heltidstjänster, vilket innebär att kommunen har totalt 17,5 heltidsanställda kuratorer som får ansvar för 500 elever per kurator.

Vad betyder 2,5 kuratorstjänster för er?

– Det betyder att vi får en ännu bättre arbetsmiljö för våra kuratorer och att våra elever får mer tillgång till stöd. Rent konkret innebär det att vi minskar antalet elever per kurator.

Tycker du att ni fick tillräckligt mycket pengar?  

– Vi har fått ganska mycket och är nöjda, men statsbidrag är samtidigt kortsiktiga satsningar, jag hade hellre sett att vi fick de här bidragen i vår grundverksamhet.

Hur kommer det sig att ni fick så mycket jämfört med andra?

– Det där är ju beroende på hur man skriver ansökan, vi har duktiga personer som sitter med de här sakerna och är vana att söka statsbidrag. Och det gör det också olikvärdigt, eftersom vi är en stor kommun har vi resurser medan mindre kommuner har svårare att få statsbidrag, säger Adam Larsson.

Text: Stina Loman. 

Läs mer:

Arbetsbelastning på skolkuratorer fortsatt hög 

Regeringen vill stärka elevhälsan

Skolkurator vill se bättre samarbete mellan elevhälsa och pedagoger

Akademikern

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Akademikern.

Senaste nytt

Skarp kritik mot regeringens LVU-förslag: ”Ful...

SOCIALT ARBETE Akademikerförbundet SSR sågar regeringens ...
30 november, 2023

På väg utför med tilliten bland unga?

SPANING Unga litar mindre på varandra i dag än tid...
28 november, 2023

Avtalsrörelsen är igång – lön och kompetensfrågor i ...

AVTALSRÖRELSE Akademikerförbundet SSR:s avtalsråd för ko...
27 november, 2023

Så undviker du teknikstress på jobbet

ARBETSMILJÖ AI och andra verktyg ska effektivisera job...
23 november, 2023


Läs även

Sis-chefen: ”Lokalerna inte anpassade för vår verksa...

SIS Mer ändamålsenliga lokaler hade gett störr...
17 november, 2023

Sis HR-direktör: ”Vi har stora utmaningar”

SIS Anställda på Sis arbetar i en riskfylld mi...
15 november, 2023

Arbetsmiljön på Sis: ”Det är inte acceptabelt”

SIS Sis-personal skadas och hotas på jobbet, v...
15 november, 2023

Granskning: Hot och våld vardag för Sis-personal

SIS Huvudskador, gisslansituationer och våldsa...
14 november, 2023