• 21 maj, 2019

    Så röstar akademikerna i EU-valet

    85 procent av akademikerna är positiva till Sveriges EU-medlemskap och merparten kommer att rösta på söndag, det visar en ny undersökning. Klimatet och att förhindra högerextrema partier från ökat inflytande är de viktigaste frågorna.

    valet-eu

    Foto: gettyimages

    Det är Saco som har gett Novus i uppdrag att göra en undersökning bland Sveriges akademiker för att ta reda på deras inställning till EU, och vilka frågor de anser är viktigast inför valet till Europaparlamentet den 26:e maj.

    Resultatet visar att 85 procent är positiva till Sveriges EU-medlemskap och att 78 procent kommer att gå och rösta. Ännu fler, så många som 90 procent, tycker att det europeiska samarbetet har en viktig roll att fylla i framtiden.  

    Vidare svarar var fjärde att de tycker att rörligheten inom EU ska öka jämfört med idag, medan 46 procent tycker att den ska vara oförändrad.

    I ett pressmeddelande kommenterar Göran Arrius, ordförande för Saco, svarsresultaten.

    – Den fria rörligheten och framväxten av den inre marknaden gynnar både Sverige och Europa som helhet. Vi tjänar alla på att akademiker kan röra sig fritt för att arbeta, studera eller forska, säger han. 

    På frågan om vilka politikerområden som är viktigast inför valet svarar 60 procent av akademikerna att klimatfrågan är viktigast. På andra plats kommer ”att förhindra att högerextrema partier får ökat inflytande” och på en tredjeplats migrationspolitiken. 

    – EU-valet kommer vara en ideologisk kamp mellan krafter som vill stå för demokrati, jämlikhet och öppenhet och den andra sidan som vill transformera Europa till en sluten kontinent, säger Göran Arrius.

    Bland de akademiker som svarar att de förmodligen inte kommer att rösta i valet, cirka 11 procent, är det vanligaste skälet att ”de inte är insatta.” 

    Malin Letser

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    LAGSTIFTNING

    Brister i nya förolämpningslagen – grupper...

    Nya lagen om förolämpning av tjänsteman trädde i kra...

    6 februari, 2026

    ANALYS

    Kriget om kompetensen – ”Vi konkurrerar om...

    Kriminalvården och den gröna industrin i norr dammsu...

    5 februari, 2026

    SEKRETESS

    Polisen: ”Riven sekretess är nödvändig”

    Den rivna sekretessen mellan myndigheter har väckt k...

    4 februari, 2026

    BEREDSKAP

    8 tips om det blir krig: Så förbereder du ...

    En ny beredskapsbroschyr har tagits fram för Sverige...

    3 februari, 2026

    Läs även

    INTERNATIONELLT

    Heike Erkers: Saco borde uttala sig om Gaz...

    Centralorganisationen Saco gör inte något gemensamt ...

    26 juni, 2025

    KRIMINALVÅRDEN

    Tiodubbel kostnad för barn i fängelse

    Bara när alla andra utvägar har prövats bör man plac...

    24 juni, 2025

    UKRAINA

    Facket mitt i kriget: “Vi når fler medlemmar”

    Traditionellt fackligt arbete är till stor del satt ...

    19 maj, 2025

    KRÖNIKA

    Varför är Akademikerförbundet SSR och dess...

    Fackföreningar borde visa mer mod och jävlar anamma....

    6 mars, 2025