• 3 november, 2020

    Nytt kollektivavtal klart för akademiker

    Större lönespridning och retroaktiva löneökningar sedan april. Akademikerförbundet SSR och arbetsgivare för anställda i kommunal och regional sektor är överens om ett nytt, fyraårigt kollektivavtal.

    markus_f

    – Det känns väldigt skönt att nya kollektivavtalet är klart, det har varit väldigt tufft att landa, säger Markus Furuberg.

    Förhandlingarna pågick till sent på natten mot tisdagen. Först efter midnatt var alla delar färdiga och det nya kollektivavtalet på plats.

    Akademikerförbundet SSR har förhandlat med Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Sobona, de kommunala företagens arbetsgivarorganisation, sedan början av året och ett nytt kollektivavtal skulle ha varit på plats den 1 april. På grund av pandemin fick förhandlingarna sättas på paus. När det togs upp igen under hösten drev förbundet bland annat frågan om retroaktiv lön från april. Och det lyckades.

    – Jajamensan. Det här året har våra medlemmar verkligen jobbat hårdare än någonsin. Något annat vore helt otänkbart för vår del, säger förhandlingschef Markus Furuberg.

    Förbundet ser det också som en seger att det nya kollektivavtalet slår fast att lönespridningen ska öka.

    – I dag är det i princip en platt lönestruktur, säger Markus Furuberg.

    I avtalet står att de centrala parterna ska understödja nya karriärmodeller som gör det möjligt att göra lönekarriär. Efter varje löneöversyn ska parterna följa upp, mäta och kontrollera hur det går med lönespridningen samt ta nya initiativ för att öka den.

    – Det gäller givetvis alla medlemsgrupper och även chefspositioner så det är ett digert arbete.

    Tanken är att det ska kunna skapas specialisttjänster som kräver mer erfarenhet och särskild yrkesskicklighet och som ska ge mer i lön. Detta för att man inte ska vara tvungen att byta arbetsplats för att höja sin lön.

    – Bland socialsekreterare är personalomsättningen 34 procent och att man inte stannar kvar beror ofta på att man inte är nöjd med sin lön. Det är inte försvarbart, vi kan inte ha det så, säger Markus Furuberg.

    Avtalen är liksom tidigare sifferlösa och det är alltså inte bestämt hur många procent som lönerna ska öka under avtalsperioden. Detta avgörs lokalt och ska utgå från de lokala behoven och nå uppsatta mål.

    Det nya kollektivavtalet gäller i fyra år, en lång period.

    – Vi har sträckt oss längre, men vi tror också att det är nödvändigt efter som de förändringar vi vill se inte är något man gör över en natt. Men fyra år är en lång tid och det är ett risktagande i en orolig tid förstås, säger Markus Furuberg.

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Bara äldre fick sparken – är det ål...

    Uppsagd med hänvisning till en avtalsturlista – kan ...

    17 april, 2025

    POLITIK

    Kritik mot regeringens bristande jobbfokus

    Fackförbunden och flera andra instanser saknar fokus...

    15 april, 2025

    ARBETSMARKNAD

    Stöd till Skellefteå efter Northvolt-krise...

    I ett nytt projekt ska Skellefteå få medel till omst...

    15 april, 2025

    STREJKVARSEL

    Flera förbund varslar om strejk – så bör d...

    Om andra fackförbund går ut i strejk ska medlemmar i...

    14 april, 2025

    Läs även

    AVTAL

    Tvåårigt avtal klart – 6,4 procent löneökn...

    Löneökningar, ökad lönespridning och ett första steg...

    7 april, 2025

    SKOLSKJUTNINGEN

    Efter tragedin på Campus Risbergska – fack...

    Två månader har gått sedan masskjutningen på Campus ...

    4 april, 2025

    AVTAL

    Förhandlingar fortsätter på övertid

    Märket är satt. Ett nytt avtal i kommunal sektor vän...

    1 april, 2025

    AVTALSRÖRELSE

    Kräver flexiblare arbetstider och möjlighe...

    Akademikerförbundet SSR har lämnat över sina krav in...

    28 mars, 2025