• AVTAL

    Historisk överenskommelse i hamn

    Drygt 1,2 miljoner anställda i kommuner och regioner berörs av det gigantiska avtalspaket som landades i går, måndag. Pensioner, omställning och arbetsmiljö ingår. ”Har aldrig suttit i så stor förhandling tidigare.”

    "Vi har aldrig någonsin gjort ett så här stort avtalspaket tidigare", säger Akademikerförbundet SSR:s förhandlingschef.

    Foto: Hans Alm SKR/Akademikerförbundet SSR

    Dessa har förhandlat

    Fackförbund:

    • Akademikerförbundet SSR
    • Kommunal
    • Lärarförbunden
    • Ledarna
    • Vårdförbunden
    • Akademikeralliansen
    • Vision

    Arbetsgivarsidan:

    • Sveriges Kommuner och Regioner (SKR)
    • Sobona – arbetsgivarorganisation för kommunägda företag

    – Det har varit en utmanande förhandling och jag känner mig väldigt stolt, säger Markus Furuberg, förhandlingschef i Akademikerförbundet SSR.

    – Det känns otroligt bra. Det är ett historiskt avtalspaket för livslångtlärande, bättre pensionsavsättningar och en ny avsiktsförklaring för att stärka arbetsmiljön.

    Ett tiotal fackförbund har förhandlat gemensamt för landets 1,2 miljoner anställda i kommuner och regioner. Motparterna är Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Sobona som är arbetsgivarorganisation för kommunala företag. Flera frågor har ingått i förhandlingarna som från början handlade om att anpassa LAS-överenskommelsen mellan parterna i privat sektor till kommunal sektor.

    Efter hand lyftes även förhandlingar om pensioner (som har pågått i två år) samt förhandlingar om arbetsmiljön in och det blev ovanligt omfattande förhandlingar. De hölls på Sveriges Kommuner och Regioners huvudkontor och alla som deltog testades för covid-19 dagligen för att inte riskera att smitta ner övriga förhandlare.

    Själva slutförhandlingarna pågick i en vecka och sista kvällen satt parterna till klockan halv fem på morgonen.Men nu är det alltså i hamn. Och för Akademikerförbundet SSR:s del är Markus Furuberg nöjd. Mycket nöjd.

    – Det är alltid så i förhandlingar. Vi spänner bågen så hårt vi kan. Men förhandlingar handlar om att ge och ta. Och i slutresultatet kan jag se att vi har hittat vinna-vinna-lösningar. Och jag ser inte att vi har tappat delar i den här förhandlingen.

    Och det som gör överenskommelsen historiskt är omfattningen.

    – Vi har aldrig någonsin gjort ett så här stort avtalspaket tidigare.

    Läs mer >> Nytt avtalspaket: Detta innebär det för dig

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    VARSEL

    Storvarsel på Ericsson – oklart vilka tjän...

    En stor personalminskning väntar på Ericsson i Sveri...

    16 januari, 2026

    VÄLFÄRDSBROTT

    Kritik: För hårda kontroller för att hitta...

    Kontrollutredningar vid misstänkta bidragsbrott bris...

    15 januari, 2026

    ÅTAL

    Hotade socialtjänsten – sju åtalas för dem...

    Sju personer åtalas för att ha hotat socialtjänsten ...

    15 januari, 2026

    POLITIK

    Demonstration mot barn i fängelse – ”...

    Protester mot regeringens förslag om sänkt straffbar...

    13 januari, 2026

    Läs även

    SEMESTER

    Röda dagar 2026: planera ledighet med vår ...

    Röda dagar 2026 bjuder på en hel del chanser till lå...

    30 december, 2025

    KOLLEKTIVAVTAL

    Nytt kollektivavtal klart för akademiker i...

    Almega Utbildning har tecknat nytt kollektivavtal me...

    16 december, 2025

    ARBETSRÄTT

    Ny lag ska stoppa kriminella att få anstäl...

    Fler kontroller av anställda i kommuner ska försvåra...

    15 december, 2025

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025