3 december, 2018

De prisas för sitt engagemang

Ewa Fransson Mannelqvist och Kerstin Kristensen får Bengt Börjeson-priset för 2018. De prisas för att ha skapat ett verktyg som förebygger våld mot personer med intellektuell och psykisk funktionsnedsättning.

bengt

Foto: privat

Bengt Börjeson-priset delas varje år ut av Ersta Sköndal Bräcke högskola. Syftet är att uppmärksamma och belöna insatser som hjälper människor till ett värdigt liv.

I år går priset till V.I.P.-programmets grundare Ewa Fransson Mannelqvist och Kerstin Kristensen samt till Budget- och skuldrådgivningen vid enheten för hemlösa på Stockholm stad.

– Jag känner mig jättestolt över priset. Det är ett erkännande som visar att vi har gjort ett viktigt och värdefullt arbete, säger Ewa Fransson Mannelqvist.

Hon är i dag pensionär men har ett 40 årigt yrkesliv bakom sig som socionom inom bland annat socialtjänst, barn- och ungdomspsykiatri samt inom kvinnofridsområdet.

För drygt åtta år sedan tog hon och dåvarande kollegan Kerstin Kristensen fram V.I.P.-programmet, ett verktyg som ska förebygga och förhindra våld i nära relationer mot personer med intellektuella och psykiska funktionsvariationer.

– När vi utbildade personal inom funktionshinderområdet uttryckte de behov av självstärkande och förebyggande program för att minska risken för att kvinnor med intellektuell funktionsnedsättning skulle utsättas för våld. Det var en viktig anledning till att vi utvecklade programmet.

Via programmet utbildas gruppledare som sedan utbildar målgruppen.

– Det är ett förebyggande program där deltagarna lär sig att stärka självkänslan, att identifiera sina känslor, att de har rätt att säga nej och att det de själva bestämmer över sin kropp, säger Ewa Fransson Mannelqvist.

Sedan maj 2015 förvaltar Eskilstuna kommun över programmet.

Prisutdelning av Bengt Börjesons pris 2018 sker den 16 januari.

Text: Stina Loman. 

Akademikern

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Akademikern.

Senaste nytt

Krönika: "AI kommer att förändra våra jobb"

KRÖNIKA Tillsätt en algoritmombudsman och ett rege...
2 oktober, 2023

Debatt: Inse värdet av sociologer och beteendevetare...

DEBATT Sociologer och beteendevetare underskattas...
28 september, 2023

Ny bok skildrar hedersförtryck i Sverige

MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER I boken ”Hedersförtryck: berättelser i Sve...
27 september, 2023

5 tips: Så bör du förhålla dig till AI i arbetslivet

ARTIFICIELL INTELLIGENS AI kommer att påverka i stort sett alla jo...
26 september, 2023


Läs även

Akademikerförbundet SSR: ”Man rycker undan mat...

POLITIK Tilliten till socialtjänsten hotad om anmä...
31 augusti, 2023

Utreder konsekvenser för anställda som inte anmäler ...

POLITIK Regeringen och SD går vidare med sitt förs...
31 augusti, 2023

Perspektiv på skuldproblem i ny fotobok

FORSKNING I en ny fotobok visualiserar forskaren och...
28 augusti, 2023

Brå: Mer effektivt att förebygga brott lokalt

LAGSTIFTNING Karin Svanberg på Brå är positiv till den ...
24 augusti, 2023