• 27 november, 2023
    AVTALSRÖRELSE

    Avtalsrörelsen är igång – lön och kompetensfrågor i fokus

    Reallöneökningar, arbetsmiljö och kompetensutveckling – tre heta frågor som diskuterades när förtroendevalda samlades på Akademikerförbundet SSR:s avtalsråd för kommuner och regioner.

    Lön och kompetensutveckling var viktiga frågor på Akademikerförbundet SSR:s avtalsråd. Foto: Therese Johansson

    Carina Strömbäck

    Tillsammans med förbundskansliet, styrelsen och ombudsmännen samlades 20 förtroendevalda på Vasagatan i Stockholm för avtalsråd i fredags. Det är en slags kickoff till avtalsrörelsen där det samlade avtalsrådet fungerar rådgivande när förbundet ska förhandla fram ett nytt kollektivavtal med arbetsgivaren, i det här fallet Sveriges Kommuner och Regioner (SKR).

    En av de förtroendevalda var Carina Strömbäck, avtalsrådsrepresentant och ordförande för distriktsföreningen Norrbotten. Hon menar att den stora industriella expansionen påverkar medlemmarna i allra högsta grad, och att arbetsgivaren måste tänka till för att både behålla och rekrytera personal.

    – Det vi står inför annars är att industrin kommer att suga upp vår personal. Har vi ingen bra arbetsmiljö och för tajt slimmad organisation kommer vi se en personalflykt till industrin även om det inte är inom ens eget utbildningsområde. Det ser vi hända redan nu.

    – Vi har bland annat HR-personal bland våra medlemmar som industrin vill anställa för att driva sina egna personalfrågor. Stat, kommun och region behöver vara rädda och oroliga eftersom industrin konkurrerar med betydligt högre löner. Inom den offentliga sektorn överlag måste man därför tänka på löneökningen, kompetensutvecklingen och arbetsmiljön. I Norrbotten kommer det att vara avgörande.

    Joel Christoffersson

    På plats fanns även avtalsrådsrepresentanten Joel Christoffersson, ordförande för distriktsföreningen Stockholm södra. Även han lyfter lön och kompetensutveckling som två av de viktigaste frågorna bland medlemmarna inför avtalsrörelsen.

    – Lönen är en viktig fråga. Industrimärket hamnade dubbel så högt som det vi fick ut i vår lönerörelse förra året, samtidigt som levnadskostnaderna stigit markant. Nu vill man se reallöneökningar.

    – En annan viktig fråga är kompetensutvecklingen. Alternativa yrkesvägar och möjligheten till vidareutbildning och specialisering är otroligt viktigt för att framtidssäkra sig på arbetsmarknaden. Hur svarar arbetsgivaren upp till att jag vill kompetensutveckla mig inom mitt yrkesområde? I vissa fall kan möjligheten till kompetensutveckling vara ett alternativ till att bara prata lön.

    Malin Fröjmark, ombudsman på Akademikerförbundet SSR, konstaterar efter att ha lyssnat in medlemmar och förtroendevalda att lön, arbetsmiljö och kompetensförsörjning står högt på agendan inför avtalsrörelsen.

    Malin Fröjmark

    – En viktig del är reallöneökningar, att säkerställa att våra medlemmar inte förlorar gentemot övriga arbetsmarknaden, som många tycker att man gjort under 2023. En annan viktig del är kompetensförsörjningen, hur man får medlemmar att stanna kvar inom kommun och region. Det handlar då om att ha bra arbetsmiljö så att man orkar jobba kvar hela arbetslivet och att man får både en bra utveckling kompetensmässigt och en bra utdelning ekonomiskt om man stannar kvar.

    Hur har dagen varit?

    – Jättebra! Det har varit så många intressanta diskussioner och en otrolig energi som det blir när man möts så här. Folk kommer verkligen engagerade och vill förmedla det man hört från medlemmarna ute i landet. Det är väldigt inspirerande.

    Therese Johansson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Allt fler medarbetare köps ut

    Utköpen blir allt vanligare på arbetsmarknaden. En f...

    8 juli, 2025

    SEMESTER

    Kommunchefen: Planering nyckeln till stres...

    För att inte stupa in i semestern krävs en hållbar a...

    1 juli, 2025

    ALMEDALEN

    "Finns bitar i det här som är komplicerat,...

    Stor enighet under debatt om otillåten påverkan – ti...

    26 juni, 2025

    INTERNATIONELLT

    Heike Erkers: Saco borde uttala sig om Gaz...

    Centralorganisationen Saco gör inte något gemensamt ...

    26 juni, 2025

    Läs även

    AVTAL

    Nytt avtal för akademiker i kyrkan

    Efter utdragna förhandlingar har parterna kommit öve...

    18 juni, 2025

    POLITIK

    Förslaget: Nyanlända ska kvalificera sig t...

    Regeringen föreslår högre krav för nyanlända att ta ...

    17 juni, 2025

    SIS

    Sis-chefen: ”Jag vägrar bli utköpt och tys...

    Michael Himmlegaard larmar om missförhållanden på Si...

    10 juni, 2025

    BEREDSKAP

    Så jobbar vi i krigstider

    Den eviga fredens dvala tycks vara över. Men vart gå...

    5 juni, 2025