• 8 juli, 2022

    ”Vikten av det öppna samtalet”

    DJ-battle, rosévin och mingel, men också många viktiga möten. Det senare gör Almedalsveckan viktig att upprätthålla. Det demokratiska samtalet måste fortsätta, trots den förfärliga attacken som dödade Ing-Marie Wieselgren.

    Annika Clemens, chefredaktör Akademikern.

    Foto: Viktor Gårdsäter

    Det är en tragisk förlust, allra mest för hennes nära och kära. Men det riskerar också att påverka det öppna samtalet.

    Bara timmar innan knivdådet, då en 32-årig man attackerade Ing-Marie Wieselgren mitt i centrala Visby, hade hon stått i en panel anordnad av organisationen Maskrosbarn och talat om vilka förändringar som krävs för att samhället ska kunna erbjuda det stöd som behövs till barn som lever i utsatthet.

    I panelen stod också politiker och fackliga företrädare. Akademikerförbundet SSR:s ordförande Heike Erkers skulle ha varit med i panelen, men hade blivit sjuk och kunde inte åka till Almedalsveckan.

    Många som kände henne vittnar om Ing-Marie Wieselgrens outtröttliga engagemang för ungas psykiska hälsa. Det var också hennes uppdrag i Almedalen, att samtala om hur samhället kan förbättra hjälpen för ungas mående.

    De här samtalen är kärnan i Almedalsveckan. Det förekommer visserligen också mingel med rosévin och snittar, bartömningar och DJ-battle och det finns nog de som ifrågasätter nyttan med Almedalsveckan. Men det finns också många som värdesätter den unika mötesplats som den utgör. Där politiker, företag, intresseorganisationer och privatpersoner kan mötas, samtala, lära sig och utbyta idéer.

    Jag avslutar den här ledartexten med samma ord som avslutade en tyst minut som hölls vid en middag i Visby samma kväll som det stod klart att Ing-Marie Wieselgren hade avlidit av skadorna: Låt oss inte blir rädda.

    Ing-Marie Wieselgren i samtal i Almedalen om barn som lever i utsatthet. Samtalet arrangerades av barnrättsorganisationen Maskrosbarn. Från vänster i bild: Veronica Magnusson, Vision, kriminolog Nina Rung, riksdagsledamot Sofia Amloh (S), Ing-Marie Wieselgren och med mikrofon Nicolas Lunabba från Hela Malmö. Foto: Annika Clemens

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    SOCIALTJÄNST

    Frågan är om nya socialtjänstlagen kommer ...

    Nya socialtjänstlagen har funnits i snart ett halvår...

    17 november, 2025

    SACO-KONGRESS

    Alkoholmotion avslogs på Saco-kongressen

    Det blev inget förbud mot att bjuda på alkohol i Sac...

    14 november, 2025

    SACO

    Sofia Rydgren Stale blir ny Saco-ordförande

    Nu är det klart. Sofia Rydgren Stale valdes till ny ...

    13 november, 2025

    PORTRÄTT

    Utredaren som har konsten som helande kraft

    Mycket går på känsla och engagemanget har ett pris, ...

    13 november, 2025

    Läs även

    SPELKULTUR

    Kan spelkulturen vara en räddning för unga...

    Många barn och ungdomar med npf står utanför förenin...

    23 juni, 2025

    DEBATT

    Öppet brev: Vill Socialstyrelsen försämra ...

    I Socialstyrelsens målbild för vårdcentralernas arbe...

    19 juni, 2025

    OTILLÅTEN PÅVERKAN

    Kommuners skydd mot otillåten påverkan gra...

    Hur skyddade är tjänstemän mot hot, våld och påtryck...

    26 maj, 2025

    LEDARE

    Yrvaket uppvaknande

    Det är nytt för Sverige att förbereda sig för krig. ...

    20 maj, 2025