• 25 april, 2018

    Ny undersökning: Ljuspunkter i socialtjänsten

    Arbetssituationen för socialsekreterare är fortsatt tuff, men det finns ljuspunkter när det gäller arbetsbelastningen. Det visar en färsk Novus-undersökning från Akademikerförbundet SSR.

    sol

    Foto: Getty

    För tredje gången har Akademikerförbundet SSR gjort en Novus-undersökning där arbetssituationen för socialsekreterare kartlagts. 

    Kartläggningen visar bland annat: 

    • Sju av tio har övervägt att söka jobb utanför socialtjänsten någon gång under de senaste två åren. På frågan om det finns något som arbetsgivaren kan göra för att de inte ska lämna socialtjänsten svarar de flesta högre lön (69 procent). Men jämfört med tidigare år är det många fler som svarar kortare arbetstid (52 procent jämfört med 22 procent 2014). 
       
    • När det gäller arbetssituationen är de flesta missnöjda med arbetsbelastningen (56 procent) och lönen (56 procent), därefter personalomsättning (46 procent) och bristande resurser (43 procent). 
       
    • Det syns samtidigt en positiv kurva när det gäller arbetsbelastning. För två år sedan svarade 40 procent att de hade en för hög arbetsbelastning och inte hann med arbetsuppgifter. I år ligger andelen på 21 procent. 
       
    • Det är också färre som anser att arbetsbelastningen ökat det senaste året. År 2016 ansåg 70 procent att arbetsbelastningen ökat, i år är det 44 procent som anser det. 
       
    • 48 procent upplever en ökad personalomsättning på sitt jobb. 
       
    • Jämfört med 2016 är det fler som är nöjda med sin nuvarande arbetssituation (64 procent i år jämfört med 53 procent för två år sedan). Nöjdast är de som jobbat som socialsekreterare i mindre än ett år. De som jobbar främst med förebyggande arbete är också nöjdare än andra. 
       
    • 38 procent upplever inte att de klarar kvaliteten och rättsäkerheten enligt socialtjänstlagens intentioner. Det är färre än för två år sedan, då andelen låg på 48 procent.

    Årets undersökning bygger på webbintervjuer med 2 227 personer, svarsfrekvens 33 procent.

    Text: Stina Loman, Akademikern. 

    Läs mer: 

    Dystert resultat av Arbetsmiljöverkets inspektioner av socialtjänsten

    Hon pressar arbetsgivarna att skapa rimlig arbetsbörda

    Malmö tar hjälp av forskare för att lyfta arbetsmiljön

    Socialtjänsten i Kalmar stoppade karusellen bland personalen

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    VARSEL

    Storvarsel på Ericsson – oklart vilka tjän...

    En stor personalminskning väntar på Ericsson i Sveri...

    16 januari, 2026

    VÄLFÄRDSBROTT

    Kritik: För hårda kontroller för att hitta...

    Kontrollutredningar vid misstänkta bidragsbrott bris...

    15 januari, 2026

    ÅTAL

    Hotade socialtjänsten – sju åtalas för dem...

    Sju personer åtalas för att ha hotat socialtjänsten ...

    15 januari, 2026

    POLITIK

    Demonstration mot barn i fängelse – ”...

    Protester mot regeringens förslag om sänkt straffbar...

    13 januari, 2026

    Läs även

    KOLLEKTIVAVTAL

    Nytt kollektivavtal klart för akademiker i...

    Almega Utbildning har tecknat nytt kollektivavtal me...

    16 december, 2025

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Utmattning vanligare bland kvinnor – socio...

    Kvinnor i 40-årsåldern som arbetar inom kommuner och...

    9 december, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Attackerades på jobbet – polisens rubricer...

    Två anställda i socialtjänsten blev attackerade när ...

    2 december, 2025