25 april, 2018

Ny undersökning: Ljuspunkter i socialtjänsten

Arbetssituationen för socialsekreterare är fortsatt tuff, men det finns ljuspunkter när det gäller arbetsbelastningen. Det visar en färsk Novus-undersökning från Akademikerförbundet SSR.

sol

Foto: Getty

För tredje gången har Akademikerförbundet SSR gjort en Novus-undersökning där arbetssituationen för socialsekreterare kartlagts. 

Kartläggningen visar bland annat: 

  • Sju av tio har övervägt att söka jobb utanför socialtjänsten någon gång under de senaste två åren. På frågan om det finns något som arbetsgivaren kan göra för att de inte ska lämna socialtjänsten svarar de flesta högre lön (69 procent). Men jämfört med tidigare år är det många fler som svarar kortare arbetstid (52 procent jämfört med 22 procent 2014). 
     
  • När det gäller arbetssituationen är de flesta missnöjda med arbetsbelastningen (56 procent) och lönen (56 procent), därefter personalomsättning (46 procent) och bristande resurser (43 procent). 
     
  • Det syns samtidigt en positiv kurva när det gäller arbetsbelastning. För två år sedan svarade 40 procent att de hade en för hög arbetsbelastning och inte hann med arbetsuppgifter. I år ligger andelen på 21 procent. 
     
  • Det är också färre som anser att arbetsbelastningen ökat det senaste året. År 2016 ansåg 70 procent att arbetsbelastningen ökat, i år är det 44 procent som anser det. 
     
  • 48 procent upplever en ökad personalomsättning på sitt jobb. 
     
  • Jämfört med 2016 är det fler som är nöjda med sin nuvarande arbetssituation (64 procent i år jämfört med 53 procent för två år sedan). Nöjdast är de som jobbat som socialsekreterare i mindre än ett år. De som jobbar främst med förebyggande arbete är också nöjdare än andra. 
     
  • 38 procent upplever inte att de klarar kvaliteten och rättsäkerheten enligt socialtjänstlagens intentioner. Det är färre än för två år sedan, då andelen låg på 48 procent.

Årets undersökning bygger på webbintervjuer med 2 227 personer, svarsfrekvens 33 procent.

Text: Stina Loman, Akademikern. 

Läs mer: 

Dystert resultat av Arbetsmiljöverkets inspektioner av socialtjänsten

Hon pressar arbetsgivarna att skapa rimlig arbetsbörda

Malmö tar hjälp av forskare för att lyfta arbetsmiljön

Socialtjänsten i Kalmar stoppade karusellen bland personalen

Akademikern

Senaste nytt

Ökad produktivitet vid distansarbete

ARBETSMILJÖ Många får mer gjort vid distansarbete, vis...
20 mars, 2023

Tuff framtid för samhälls- och beteendevetare

ARBETSMARKNAD Dyster prognos för samhällsvetare, beteend...
17 mars, 2023

Risk för år av försämrad arbetsmiljö när regionerna ...

EKONOMI SKR flaggar för tuffa år för landets kommu...
16 mars, 2023

”Om skolan var anpassad efter barns behov hade Bup i...

REPLIK Det behövs mer resurser längre ned i pyram...
15 mars, 2023


Läs även

Ökad produktivitet vid distansarbete

ARBETSMILJÖ Många får mer gjort vid distansarbete, vis...
20 mars, 2023

Risk för år av försämrad arbetsmiljö när regionerna ...

EKONOMI SKR flaggar för tuffa år för landets kommu...
16 mars, 2023

”Om skolan var anpassad efter barns behov hade Bup i...

REPLIK Det behövs mer resurser längre ned i pyram...
15 mars, 2023

Förbundets krav i avtalsrörelsen: 4,4 procents löneö...

AVTAL Nu växlas arbetet upp i avtalsförhandlinga...
14 mars, 2023