• 23 januari, 2024
    AKADEMIKERN

    Fullsatt i publiken i debatt om unga och kriminalitet

    Vad behöver göras för att stoppa unga att lockas in i grov kriminalitet? Det var temat för tisdagskvällens debatt på Göteborgs stadsbibliotek.

    Akademikern och Socionomen höll i debatten på Göteborgs stadsbibliotek på tisdagskvällen. I panelen: Jonas Attenius (S), Ubah Abdisamad, Axel Josefson (M), Bettan Byvald, Erik Ulnes, Robert Björklund och Andreas Wetterberg.

    Foto: Lisbeth Carlsson Fjällborg

    – Att möta människor, att tala med människor, inte om dem.

    Så avslutade Bettan Byvald, socialarbetare i Angered i Göteborg, kvällens debatt där politiker, och yrkespersoner möttes för att debattera det grova gängvåldet som har lett till att allt yngre personer både drabbas av och själva begår grova brott.

    I kvällens panel berättade Andreas Wetterberg, enhetschef i socialtjänsten, och Robert Björklund, kommunpolis om pilotprojektet Rätt kurva. Ubah Abdisamad, kulturtolk, berättade om arbetet hon bedriver i föreningen Tidigt föräldrastöd och om den misstro mot socialtjänsten hon möter hos många föräldrar som är nya i Sverige.

    – Många blir uppmanade att fly från Sverige när det görs en orosanmälan. Då förklarar vi vad det innebär och att det inte automatiskt betyder att socialtjänsten kommer att omhänderta barnen.

    Erik Ulnes från Rädda Barnen efterlyste ett bredare förebyggande arbete som inte bara riktar in sig på att förebygga brott.

    – Vi kan inte peka ut alla invånare i utsatta områden som potentiella brottsutövare.

    Kommunalråd Jonas Attenius (S) fick bland annat svara på frågor kring dåliga resultat i vissa av Göteborgs skolor och Göteborgs beslut om att stadens anställda inte ska behöva följa en eventuell lag om anmälningsplikt.

    Oppositionsråd Axel Josefson (M) fick svara på frågor blad annat kring minskade statsbidrag från den Moderatledda regeringen.

    Åhörarläktaren på Göteborgs stadsbiblioteks trappscen var fullsatt. På torsdag hålls en debatt på samma tema i Malmö. Arrangörer är tidningarna Akademikern och Socionomen.

    Annika Clemens, Akademikern, Annika Sjöberg, Socionomen, Jonas Attenius (S), Axel Josefson (M), Bettan Byvald och Erik Ulnes.

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    KRÖNIKA

    Om att se värdet av dem som inte är ekonom...

    När Uppdrag granskning visar misär på boenden utmåla...

    14 februari, 2025

    ANALYS

    Situationen hårdnar för papperslösa

    Kommunanställda slipper undan plikten att anmäla. Me...

    12 februari, 2025

    SKOLSKJUTNINGEN

    Socialförvaltningens medarbetare bland död...

    Oklart om förbundet hade medlemmar på skolan, men i ...

    11 februari, 2025

    VECKANS LÖNESTATISTIK

    Visste du att…

    ...snittlönen för personalvetare som är medlemmar i ...

    10 februari, 2025

    Läs även

    KRÖNIKA

    Skuggsamhället ska bekämpas utan att skada...

    Utvecklingen i Sverige med grov brottslighet är en s...

    4 februari, 2025

    REPORTAGE

    En trygg plats

    I en tid då papperslösa blir allt mer utsatta erbjud...

    30 januari, 2025

    LEDARE

    En tillfällig suck av lättnad

    Anmälningsplikten kunde inte drivas igenom fullt ut....

    28 januari, 2025

    POLITIK

    Kritik mot förslag om tolkavgifter

    Tidöpartierna vill införa avgifter för den som använ...

    27 januari, 2025