• 14 mars, 2023
    AVTAL

    Förbundets krav i avtalsrörelsen: 4,4 procents löneökning

    Nu växlas arbetet upp i avtalsförhandlingarna för Akademikerförbundet SSR:s medlemmar i privat sektor. Kravet: löneökningar på 4,4 procent.

    Akademikerförbundet SSR kräver löneökningar på 4,4 procent.

    Akademikerförbundet SSR kräver löneökningar på 4,4 procent. Foto: Getty

    Fack och arbetsgivare inom privat sektor har växlat yrkanden. Avtalsförhandlingarna berör omkring 16 000 medlemmar i Akademikerförbundet SSR som arbetar för privata vårdgivare, ideella organisationer, trossamfund, privata skolor och folkhögskolor, tjänste- eller industriföretag. Förbundet förhandlar i de flesta fall tillsammans med andra Saco-förbund under namnet Akademikerförbunden.

    Maria Johansson

    – Det är knepigt i år. Vi har ett osäkert läge i omvärlden. Vi vet inte om den höga inflationen håller på att toppa eller om den är på väg ned. Jag tror dock att arbetsmarknadens parter kommer att hantera det här, men vi kommer inte att se några reallöneökningar under 2023. Inflationen är ju högre än de löneökningar vi har yrkat på. Vi vill inte bidra till en pris- och lönespiral. Men det får inte bli för låga löneökningar. Då avtar ju våra medlemmars köpkraft helt. Det är sannolikt inte heller bra för ekonomin. Stora delar av den privata sektorn går ju fortfarande mycket bra, säger Maria Johansson, biträdande förhandlingschef på Akademikerförbundet SSR, som håller ihop ombudsmännens förhandlingar.

    Akademikerförbundet SSR kräver bland annat:

    • 4,4 procent löneökningar i ett ettårigt avtal.
    • Utbyggd eller införd flexpension där det saknas.
    • Åtgärder för jämställdhet, till exempel att osakliga löneskillnader mellan könen ska åtgärdas utanför löneökningsutrymmet.
    • Förbättrade förutsättningar för fackligt förtroendevalda.
    • Stöd för ett flexibelt kontors- och distansarbete.

    I väntan på att industrin ska gå i mål med sina förhandlingar den sista mars och sätta märket för löneökningarna, så förhandlar parterna inom privata sektorn om övriga villkor, förklarar Maria Johansson.

    – Det brukar vara industrin som först tecknar avtal. Sedan kommer tjänstesektorn. Slutligen ideell sektor, den privata delen av vården och skolan.

    Maria Johansson hoppas att förhandlingarna inom privat sektor hinner bli färdiga tills det att avtalen löper ut under våren och hösten. Större delen gör det sista mars, sista april eller sista maj, men några löper ut först under hösten.

    Stefan Karlsson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    POLITIK

    Demonstration mot barn i fängelse – ”...

    Protester mot regeringens förslag om sänkt straffbar...

    13 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    Larmrapporten: Sjukskrivningar på rekordni...

    Försäkringskassans årsrapport släpps i dag: Sjukfall...

    13 januari, 2026

    KRIMINALVÅRDEN

    Lagrådet: Nej till regeringens förslag om ...

    Kriminalvården förbereder sig för att ta emot ungdom...

    12 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    Så överlever du oxveckorna – psykoterapeut...

    Trött, håglös och en alltmer falnande gnista. Kan de...

    12 januari, 2026

    Läs även

    ARBETSLIV

    Hur ska vi orka jobba kvar i välfärden fra...

    Mer pengar till välfärden är bra, men inte hela lösn...

    19 november, 2025

    SACO-KONGRESS

    Alkoholmotion avslogs på Saco-kongressen

    Det blev inget förbud mot att bjuda på alkohol i Sac...

    14 november, 2025

    SACO

    Sofia Rydgren Stale blir ny Saco-ordförande

    Nu är det klart. Sofia Rydgren Stale valdes till ny ...

    13 november, 2025

    LÖN

    Så stort är lönegapet mellan kvinnor och män

    Löneskillnaden mellan kvinnor och män uppgick till 1...

    10 november, 2025