10 augusti, 2020

Förbundet stöttar Beirut efter explosionen

Flera fackliga kollegor fanns blad dödsoffren i förra veckans explosion i Beirut. Via Solidaritetsfonden stöttar Akademikerförbundet SSR hjälparbetet som pågår i Libanon.

roda_korset

Solidaritetsfonden skänker 100 000 kronor till bland annat ambulansverksamheten i Beirut.

LIBANESISKA RÖDA KORSET

Behovet av hjälparbete är stort i Beirut och Solidaritetsfonden stöttar arbetet med 100 000 kronor via Röda korset i Libanon.

– De rapporter vi får verifierar den bild som man får i andra medier. Det är stökigt och våldsamt. Många är utan bostad, och det ovanpå en situation med hög arbetslöshet och många flyktingar från Syrien. Även tidigare var det barn som tiggde på gatorna. Nu finns ytterligare barn utan bostad, säger Maria Östberg Svanelind, internationell sekreterare på förbundet.

Situationen i Libanon var tuff redan före explosionen och med många delar av den offentliga sektorn som inte fungerar, berättar Maria Östberg Svanelind. Exempelvis drivs ambulansverksamheten privat, bland annat av just Röda korset. Det gör att förbundet har kontroll över att pengarna kommer i rätt händer och används rätt.

– Vi har kontakter där och riktar man det till Röda korset kommer pengarna raka vägen in till en hjälporganisation som är på plats och gör nytta.

Fackliga kollegor har också drabbats i explosionen som dödade över 150 personer. Två medlemmar i hamnarbetarnas fackförbund dödades i olyckan och ytterligare två saknas. Bland dödsoffren fanns även tre anställda på på fackförbundet för elektriker.

– Det är mycket sorgligt, våra tankar går till deras familjer, säger Maria Östberg Svanelind.

Båda förbunden är samarbetspartner i ett flyktingprojekt där även Akademikerförbundet SSR är med via PSI (Public Services International). Flyktingprojektet leds från ett regionalt kontor i Beirut som drabbades hårt i olyckan.

– Kontoret är helt utblåst. Det är helt utraderat, liksom mycket annat i Beirut, säger Maria Östberg Svanelind.

Hårt arbete bedrivs, inte minst av dem som arbetar i första linjen, exempelvis brandmän, sjukvårdspersonal, ambulansförare och socialarbetare. Flera sjukhus förstördes i olyckan och över 6 000 personer uppges vara skadade.

Alla medlemmar i Akademikerförbundet SSR bidrar med en krona per månad till Solidaritetsfonden som finns för att stötta fackliga rättigheter utanför Sveriges gränser. Stöd från fonden kan ges på olika sätt. Bland annat, som i det här fallet, som humanitärt bistånd, men i huvudsak som stöd till att upprätta och upprätthålla fackliga rättigheter och facklig organisering.

Annika Clemens

Senaste nytt

Ökad produktivitet vid distansarbete

ARBETSMILJÖ Många får mer gjort vid distansarbete, vis...
20 mars, 2023

Tuff framtid för samhälls- och beteendevetare

ARBETSMARKNAD Dyster prognos för samhällsvetare, beteend...
17 mars, 2023

Risk för år av försämrad arbetsmiljö när regionerna ...

EKONOMI SKR flaggar för tuffa år för landets kommu...
16 mars, 2023

”Om skolan var anpassad efter barns behov hade Bup i...

REPLIK Det behövs mer resurser längre ned i pyram...
15 mars, 2023


Läs även

Risk för år av försämrad arbetsmiljö när regionerna ...

EKONOMI SKR flaggar för tuffa år för landets kommu...
16 mars, 2023

Förbundets krav i avtalsrörelsen: 4,4 procents löneö...

AVTAL Nu växlas arbetet upp i avtalsförhandlinga...
14 mars, 2023

Ny lag ska stärka skyddet för socialsekreterare

ARBETSMILJÖ Det straffrättsliga skyddet ska stärkas fö...
10 mars, 2023

Ivanna kämpar mot rysk propaganda – och för fackliga...

UKRAINA Ivanna Khrapko kämpar för att hålla kontak...
3 mars, 2023