• 26 juni, 2025
    INTERNATIONELLT

    Heike Erkers: Saco borde uttala sig om Gaza-konflikten

    Centralorganisationen Saco gör inte något gemensamt uttalande om kriget i Gaza. Men delar av styrelsen är kritiska till beslutet. ”Vi måste kunna hålla två tankar i huvudet.”

    Heike Erkers har reserverat sig mot beslutet från Saco, där Göran Arrius är ordförande, att inte uttala sig om Gazakonflikten. Foto: Viktor Gårdsäter / Knut Capra Pedersen

    Saco följer inte LO och TCO som båda har uttalat kritik mot Israels krig i Gaza. Centralorganisationen för akademiker har beslutat att inte uttala sig alls, skriver Arbetsvärlden, som har fått svar från Sacos kommunikationschef Emma Nilsson som förklarar att de utgår från fackliga grundvärden och medlemmarnas intressen: ”Det handlar alltså om vilken roll man ser att organisationen har. Att inte uttala sig som organisation är inte samma sak som att förminska eller se mindre allvarligt på mänskligt lidande.”

    Men tre ledamöter i styrelsen har lämnat in reservationer mot beslutet. En av dem var Heike Erkers, ordförande i Akademikerförbundet SSR. I sin reservation skriver hon att hon anser att Saco bör kunna uttrycka ett fördömande av våldet samt kräva en omedelbar vapenvila och säker tillgång till humanitärt bistånd.

    ”Vi måste klara av att hålla två tankar i huvudet samtidigt. Vi måste kunna fördöma Hamas och den israeliska regeringen samtidigt”, skriver hon.

    ”Att inte ta ställning i dessa frågor strider, enligt min mening, mot Sacos värdegrund om mänskliga rättigheter, solidaritet och mänsklighet – även i krig.”

    Anna Olskog, förbundsordförande i Sveriges Lärare och Magnus Nordström, förbundsordförande i SRAT, har också reserverat sig, enligt Arbetsvärlden. De hänvisar till att Saco bör kunna uttala sig i solidaritet med civilbefolkningen i Gaza.

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Allt fler medarbetare köps ut

    Utköpen blir allt vanligare på arbetsmarknaden. En f...

    8 juli, 2025

    SEMESTER

    Kommunchefen: Planering nyckeln till stres...

    För att inte stupa in i semestern krävs en hållbar a...

    1 juli, 2025

    ALMEDALEN

    "Finns bitar i det här som är komplicerat,...

    Stor enighet under debatt om otillåten påverkan – ti...

    26 juni, 2025

    ALMEDALEN

    Barn i fängelse diskuterades i Almedalen –...

    2026 ska barn och ungdomar kunna dömas till fängelse...

    26 juni, 2025

    Läs även

    POLITIK

    Förslaget: Nyanlända ska kvalificera sig t...

    Regeringen föreslår högre krav för nyanlända att ta ...

    17 juni, 2025

    SIS

    Sis-chefen: ”Jag vägrar bli utköpt och tys...

    Michael Himmlegaard larmar om missförhållanden på Si...

    10 juni, 2025

    BEREDSKAP

    Så jobbar vi i krigstider

    Den eviga fredens dvala tycks vara över. Men vart gå...

    5 juni, 2025

    STREJK

    Strejken på Systembolaget avblåst

    Fack och arbetsgivare har kommit överens om ett nytt...

    4 juni, 2025