• 1 juli, 2025
    SEMESTER

    Kommunchefen: Planering nyckeln till stressfri semester

    För att inte stupa in i semestern krävs en hållbar arbetsmiljö året runt, enligt Monika Carlberg, enhetschef i Lessebo kommun.

    5577769-woman-relaxing-in-hammock-on-a-tropical-resort

    Återhämtning året runt behövs för att skapa rätt förutsättningar för semestern, enligt Monika Carlberg.

    Foto: Mostphotos

    Semestern är en efterlängtad tid för många. Men om förutsättningarna inte är rätt kan den istället bli en källa till stress. Monika Carlberg, enhetschef i Lessebo kommun, betonar vikten av att planera och skapa en hållbar arbetsmiljö året runt, för att undvika att medarbetare stupar in i ledigheten.

    Monika Carlberg

    – Om chefen pressar medarbetarna med inställningen ”snart är det semester – bara lite till, lite till”, riskerar de att vara helt slut när ledigheten väl börjar. Det kan ta upp till två veckor att återhämta sig och verkligen känna att man är ledig, säger hon.

    För att undvika att medarbetare är utmattade vid semesterns start krävs ett förebyggande arbete under hela året. Återhämtning måste vara en naturlig del av vardagen, menar Monika Carlberg.

    – Själv har jag regelbundna hälsosamtal en gång i månaden för att fånga upp tidiga signaler. Ofta är det först vid frånvaro som problemen uppmärksammas, men genom att ha kontinuerliga avstämningar kan vi agera i tid. Det behöver inte vara komplicerat – det kan räcka med en snabb fråga i korridoren: ”Hur har du det idag?”

    Om chefen pressar medarbetarna med inställningen ”snart är det semester – bara lite till, lite till”, riskerar de att vara helt slut när ledigheten väl börjar.

    Monika Carlberg

    Hon lyfter även vikten av att följa upp medarbetares livssituation, exempelvis efter en personlig förlust.

    – Om någon berättat att deras mormor har gått bort, kan en enkel uppföljning som ”Hur gick det på begravningen?” göra stor skillnad. Det visar omtanke och stärker arbetsrelationen.

    Kan man som chef kräva att medarbetarna kollar jobbmejlen under semestern?

    – Nej, absolut inte, svarar hon bestämt.

    Hon ser tydliga risker med ständig uppkoppling och menar att det kan leda till korttidsfrånvaro och ökad stress.

    – När jag märker att någon är på väg att bli utmattad, brukar jag råda dem att ta bort Teams från sin privata telefon. Många säger först: ”Nej, det kan jag inte göra.” Det blir nästan som ett spelberoende – en känsla av abstinens i början. Men efteråt kommer de tillbaka och säger: ”Monika, det var det bästa jag har gjort.”

    Hon minns själv hur hon som nybliven chef fick sin första jobbtelefon och laptop – och hur stolt hon var.

    – Tio år senare insåg jag vad arbetsgivaren egentligen gjort: kopplat upp mig dygnet runt. Vi pratar fortfarande för lite om den digitala stressen och de osynliga förväntningarna på ständig tillgänglighet.

    Hur kan chefer själva koppla av?

    – Det är lättare att ta sen semester, för då vet man att allt rullar och att timvikarier är på plats. Jag kan inte koppla av om jag vet att jag lämnar en röra efter mig – då måste någon annan reda ut det, och det skapar en onödig stress.

    Hon betonar vikten av att bygga förtroende inom organisationen.

    – Tillit tar tid att skapa, men det är avgörande för att kunna koppla av på riktigt. Själv åker jag alltid hem till min lilla hemby Vörå under hela semestern. Där har jag mina smultronställen som ger mig lugn och ro. Det är min oas.

    Reporter Tim Andersson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    KLIMAT

    Forskaren: ”Vi kan inte vänta på världens ...

    Att ta ansvar för klimatet i det lilla – både på job...

    8 december, 2025

    PRIS

    Prisas för C-uppsats om terroristlagar

    När terrorhotet ökar skärps lagarna – men vad händer...

    5 december, 2025

    KRÖNIKA

    När utbildning blir ett ”plus” i kanten

    ”Den som fattar beslut om människors liv och ekonomi...

    4 december, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Attackerades på jobbet – polisens rubricer...

    Två anställda i socialtjänsten blev attackerade när ...

    2 december, 2025

    Läs även

    EXPERTEN SVARAR

    Experten svarar: Har jag rätt till utbildn...

    Charlie, som har varit skyddsombud i några år, fick ...

    30 oktober, 2025

    ARBETSRÄTT

    Har socialsekreterarna kommit i skymundan ...

    Hur påverkas arbetsmiljön när socialtjänsten ska bli...

    28 oktober, 2025

    ALKOHOLPOLICY

    Kartläggning: Så här ställer sig facken ti...

    Bör Saco ha nolltolerans mot alkohol? Och hur ställe...

    16 oktober, 2025

    DEBATT

    Pensionsåldern höjs – samtidigt ökar sjuks...

    Om arbetslivet ska bli längre, måste det också bli m...

    9 oktober, 2025