• 5 juli, 2023
    VARSEL

    Upprörd stämning på Försäkringskassan efter varsel

    Beskedet om ett varsel på hälften av alla provanställda på Försäkringskassan skapar oro för hur hösten ska klaras av. ”Ett chockartat besked i en olycklig tid”, säger Daniel Rander, Saco-S.

    Saco-S fick beskedet om varsel med kort framförhållning, berättar Daniel Rander, vice ordförande i Saco-S vid Försäkringskassan.

    Foto: Privat / Försäkringskassan

    Sista dagen i juni, precis när många var på väg att gå på semester, kom beskedet. Hälften av alla 900 provanställningar på Försäkringskassan avslutas. Orsaken är besparingskrav på cirka 300 miljoner kronor, enligt TT.

    – Det var ett chockartat besked för våra medlemmar och övriga anställda på Försäkringskassan. Beskedet kom dessutom olyckligt i tid, precis när många har gått eller snart ska gå på semester, berättar Daniel Rander, vice ordförande i Saco-S-föreningen på Försäkringskassan, för Akademikern via mejl.

    – Att Saco-S fick beskedet med väldigt kort varsel gör det ännu mer olyckligt.

    Stämningen är upprörd bland personalen, berättar han vidare. Både bland medlemmarna som får lämna sina jobb, men också för dem som är kvar.

    – Oro finns även för hur vi ska kunna möta höstens utmaningar i form av bland annat ökad arbetsbelastning, eventuellt sämre samhällsservice och en större svårighet att säkerställa god arbetsmiljö.

    Bakgrunden till varslet är stora besparingskrav som Försäkringskassan står inför och Saco-S jobbar nu aktivt med kommunikation för att nå alla medlemmar för att skapa trygghet för dem som påverkas av varslet och de som är kvar.

    Facket oroar sig dock för att akademisk kompetens på sikt försvinner från myndigheten i och med varslet.

    Daniel Rander befarar också att varslet leder till längre handläggningstider och längre väntetid i telefon.

    – Vi ser också en risk för ökad ohälsa till följd av den minskade bemanningen, säger Daniel Rander.

    Utöver varslet genomförs flera förändringar för att få ner kostnaderna på myndigheten. Antalet resor och konferenser ska minska och med vissa undantag ska ersättningsrekryteringar och nyrektryteringar vakansprövas.

    En ytterligare besparingsåtgärd kommer att vara att Försäkringskassan inte längre kommer ta in ett lika stort antal timanställda, studenter och pensionärer som underlättar handläggningen när det blir högre balanser.

    – Vårt huvudfokus är att säkerställa en god arbetsmiljö, säger Daniel Rander.

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    VARSEL

    Storvarsel på Ericsson – oklart vilka tjän...

    En stor personalminskning väntar på Ericsson i Sveri...

    16 januari, 2026

    VÄLFÄRDSBROTT

    Kritik: För hårda kontroller för att hitta...

    Kontrollutredningar vid misstänkta bidragsbrott bris...

    15 januari, 2026

    ÅTAL

    Hotade socialtjänsten – sju åtalas för dem...

    Sju personer åtalas för att ha hotat socialtjänsten ...

    15 januari, 2026

    POLITIK

    Demonstration mot barn i fängelse – ”...

    Protester mot regeringens förslag om sänkt straffbar...

    13 januari, 2026

    Läs även

    ARBETSRÄTT

    Ny lag ska stoppa kriminella att få anstäl...

    Fler kontroller av anställda i kommuner ska försvåra...

    15 december, 2025

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025

    ARBETSLIV

    Hur ska vi orka jobba kvar i välfärden fra...

    Mer pengar till välfärden är bra, men inte hela lösn...

    19 november, 2025

    SACO-KONGRESS

    Alkoholmotion avslogs på Saco-kongressen

    Det blev inget förbud mot att bjuda på alkohol i Sac...

    14 november, 2025