• 20 december, 2019

    Nya direktiv kan ge ytterligare vakanser på Arbetsförmedlingen

    Regeringens senaste direktiv till Arbetsförmedlingen kan ge ännu fler vakanser då närvaro måste säkerställas på alla orter där kontor har stängt. ”Det behöver analyseras”, säger HR-direktör Lena Hadad.

    hadadaf

    Lena Hadad är HR-direktör på Arbetsförmedlingen sedan sommaren 2018. Foto: Montage

    Bara dagar före jul kom ännu ett nytt direktiv till Arbetsförmedlingen från regeringen. På alla orter där kontor har stängt måste myndigheten nu finnas på plats med personal ändå, meddelade regeringen i sitt regleringsbrev. På vissa orter kan kontor öppnas igen. Och de kontor som var planerade att stängas, men som inte ännu har stängt, ska finnas kvar.

    Nästan hundra av Arbetsförmedlingens kontor har stängt och 850 personer blivit uppsagda på grund av arbetsbrist runt om i landet. Men många har också valt att säga upp sig och det har funnits flera hundra vakanser. När regeringen nu meddelar att Arbetsförmedlingen måste vara närvarande på alla orter där kontor har stängts kan det bli aktuellt med ytterligare nya rekryteringar.  

    – Regleringsbrevet kom i går. Det behövs en diskussion om vi behöver rekrytera nya medarbetare, det behöver analyseras först, säger Lena Hadad.

    Att det har funnits så många vakanser, trots uppsägningar och ett historiskt stort varsel, beror på att det har saknats it-kompetens, att vissa kontrolluppgifter har koncentrerats till två orter samt att fler än vanligt har sagt upp sig.

    – Det är klart att varslet har gjort att många har valt att lämna oss tidigare än vad de hade gjort annars, säger Lena Hadad.

    – Det har inte undgått någon att vi har haft ett exceptionellt läge på Arbetsförmedlingen i år.

    Att myndigheten sökte 32 nya chefer kort efter att 34 chefer hade blivit uppsagda hänger också ihop med förflyttningen av arbetsuppgifter med granskning och kontroll av aktivitetsrapporter till två orter.

    – Vi har lyft bort de arbetsuppgifterna från arbetsförmedlare och koncentrerat dem på två orter, Falun och Norrköping. Det och beslutet att varje chef inte ska ha mer än 15 medarbetare under sig gör att vi behöver många nya chefer.

    Hur påverkar de olika beskeden från regeringen personalen och deras förtroende för ledningen?

    – Det ser väldigt olika ut beroende på var man jobbar någonstans. Arbetsmiljön är belastande på många håll. Nu vill vi skapa arbetsro och goda förutsättningar framåt, säger Lena Hadad. 

    När kan personalen få arbetsro?

    – Det är en mängd åtgärder som pågår just nu och hur lång tid det tar törs jag inte säga. Det finns inga andra val, vi har fått regleringsbrevet och vårt uppdrag är att göra det bästa av situationen.

    Får ni något jullov?

    – Det hoppas jag verkligen. Det har varit extrema dagar. Alla är värda ett härligt jullov och ordentlig vila. Så tar vi nya tag nästa år.

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    DEBATT

    Var är sanktionerna mot arbetsgivare som s...

    Att konsekvent beskriva a-kassan som ett bidrag är m...

    15 december, 2025

    ARBETSRÄTT

    Ny lag ska stoppa kriminella att få anstäl...

    Fler kontroller av anställda i kommuner ska försvåra...

    15 december, 2025

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025

    LEDARE

    ”Vad jag än gör blir slutsatsen att jag ko...

    Åtta av tio av de ensamkommande barn som kom till Sv...

    11 december, 2025

    Läs även

    KRÖNIKA

    När systemet blir viktigare än syftet

    "Det är i mötet mellan människor som arbetsmilj...

    18 augusti, 2025

    ARBETSFÖRMEDLINGEN

    KD-förslaget om att lägga ner – ”desperat”

    ”Ogenomtänkt” kallar Saco-S Kristdemokraternas utspe...

    14 augusti, 2025

    ARBETSFÖRMEDLINGEN

    ”Sveriges mest misshandlade myndighet”

    Det stora raset började 2019, säger Ursula Berge, sa...

    12 augusti, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Upprop för oacceptabla förhållanden på Arb...

    Kollegor larmar om en arbetssituation som präglas av...

    8 augusti, 2025