• ARBETSMILJÖ

    ”Kommunledningen borde klargjort vad som gäller”

    På fredag ska Akademikerförbundet SSR förhandla med Staffanstorps kommunledning, trots att kommunstyrelsen ändrat sig och hävt kvotflyktingsstoppet.

    Staffanstorps kommun och Mikael Smeds Foto Staffanstorps kommun, Akademikerförbundet SSR

    Mikael Smeds, Akademikerförbundet SSR:s chefsjurist ska delta vid förhandlingsmötet med Staffanstorps kommunledning på fredag.

    Foto: Staffanstorps kommun, Akademikerförbundet SSR

    – Det påverkar inte vårt möte. Vår förhandling handlar om att kommunstyrelsen uppenbart har fattat ett beslut som står i strid med gällande lagstiftning. Här borde kommunledningen tidigt ha klargjort för de anställda tjänstemännen hur de ska hantera konflikten som uppstår mellan olika instruktioner, den ena från politikerna och den andra från lagstiftningen, och vilka regler som ska gälla, säger Akademikerförbundet SSR:s chefsjurist Mikael Smeds som ska medverka på fredagens möte.

    Det var den 23 mars som Staffanstorps kommunstyrelse fattade beslut om ett omedelbart stopp för mottagande av kvotflyktingar för att istället prioritera de som flyr från krigets Ukraina. Beslutet ställde anställda på kommunen inför ett dilemma – att antingen lyda arbetsgivaren eller att bryta mot lagstiftningen som säger att kommuner är skyldiga att ta emot kvotflyktingar som anvisats till dem.

    I mitten av maj fick beslutet konsekvensen att ingen tjänsteman från Staffanstorp dök upp på Malmö Airport för att ta emot en kvotflyktingfamilj med två vuxna och två barn som anvisats till kommunen. Situationen löstes den gången genom att kvotflyktingarna togs emot av en annan skånsk kommun.

    I måndags meddelade Christian Sonesson (M), kommunstyrelsens ordförande i Staffanstorp, att beslutet om kvotflyktingsstopp upphävs. Motivering var att stoppet inte längre var nödvändigt då Migrationsverket skruvat ned prognosen för antalet ukrainare som väntas komma till Sverige.

    –  Det finns ingen konkret fara från och med i måndags och framåt för att anställda ska fatta beslut som står i strid med lagen eller kommunstyrelsens beslut, säger Mikael Smeds.

    På fredag möts Akademikerförbundet SSR:s förhandlingsdelegation och Staffanstorps kommundirektör, HR- och förvaltningschef för att diskutera konsekvenserna av beslutet för de chefer och tjänstemän på kommunen som är medlemmar i förbundet.

    Läs mer >> ”Oacceptabelt att uppmana tjänstemän till lagtrots”

    Stefan Karlsson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    LÖN

    Förbundet: ”Många ligger lågt i lön i förh...

    Rykande färsk lönestatistik har släppts och ger en b...

    10 februari, 2025

    LÖN

    Dags för löneförhandling? Kolla in senaste...

    Ligger du rätt i lön? Nu finns rykande färsk lönesta...

    10 februari, 2025

    FÖRBUNDET

    Fler akademiker väljer facket

    Allt fler akademiker söker sig till facket. Samtidig...

    6 februari, 2025

    SKOLSKJUTNINGEN

    Efter skolskjutningen: ”I ett sånt här läg...

    Dagen efter den värsta skolskjutningen i Sveriges hi...

    5 februari, 2025

    Läs även

    LÖN

    Här får socialsekreterare särskilt lönelyf...

    2000 kronor mer i månaden. Efter problem med kompete...

    4 februari, 2025

    KRÖNIKA

    Skuggsamhället ska bekämpas utan att skada...

    Utvecklingen i Sverige med grov brottslighet är en s...

    4 februari, 2025

    SACO

    Vem blir ny ordförande för Saco?

    I höst avgår Göran Arrius som ordförande för Saco. &...

    31 januari, 2025

    LEDARE

    En tillfällig suck av lättnad

    Anmälningsplikten kunde inte drivas igenom fullt ut....

    28 januari, 2025