• 8 september, 2020

    Är din nya kollega en algoritm?

    Robotarna har knackat på och tagit sig in bland akademikeryrkena. När algoritmerna hjälper till att fatta beslut uppstår nya, etiska dilemman, skriver Åsa Bolmstedt i sin sista ledare för Akademikern.

    asa_kopia_2

    Åsa Bolmstedt lämnar jobbet som chefredaktör för Akademikern.

    Uppfostra din robot och luta dig tillbaka. För fem år sedan spanade Akademikern in i framtiden: På vilket sätt skulle robotar komma att förändra akademikernas arbetsvardag? Efter att ha blivit ett självklart inslag på verkstadsgolven och börjat hantera enklare kontorssysslor knackade de på dörren till akademikeryrkena.
    Nu, 2020, är de med och fattar beslut i kommuner och på myndigheter. På vissa håll tar de fram underlag som de mänskliga kollegorna använder i beslutsfattandet, på andra bestämmer de själva.
    På vissa arbetsplatser har införandet av digitala kollegor gått smidigt, på andra har det varit mer turbulent. Vilka de långsiktiga effekterna blir av att robotar deltar i myndighetsutövning vet vi inte ännu. De kan frigöra tid för det professionella arbetet, men för också med sig etiska dilemman, vem är till exempel ansvarig för de beslut som roboten fattar?

    Det magasin som ni får hem i dagarna är det sista numret av Akademikern som jag ansvarar för. Det har varit en förmån att få göra journalistik tillsammans med er under de här åren! Det finns inget bättre än att få höra att våra artiklar diskuteras på arbetsplatser och i hemmen. Allra mest uppmärksamhet har våra teman om diskriminering på grund av hudfärg i arbetslivet, respektive att dö på grund av jobbet väckt. Allvarliga ämnen som berör. Men även mer vardagsnära saker, som konsten att ge och få feedback från chefer
    och kollegor, väckte många samtal.
    Egentligen är det inte så konstigt: Vi vill alla få förutsättningar att göra ett professionellt jobb, och vi vill må bra när vi gör det.
    Jag kommer inte att ersättas av en robot, utan det blir Johanna Kvarnsell tar över ansvaret för Akademikern. Fortsätt höra av er till henne med tips, ris och ros.

    Åsa Bolmstedt

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Allt fler medarbetare köps ut

    Utköpen blir allt vanligare på arbetsmarknaden. En f...

    8 juli, 2025

    SEMESTER

    Kommunchefen: Planering nyckeln till stres...

    För att inte stupa in i semestern krävs en hållbar a...

    1 juli, 2025

    ALMEDALEN

    "Finns bitar i det här som är komplicerat,...

    Stor enighet under debatt om otillåten påverkan – ti...

    26 juni, 2025

    INTERNATIONELLT

    Heike Erkers: Saco borde uttala sig om Gaz...

    Centralorganisationen Saco gör inte något gemensamt ...

    26 juni, 2025

    Läs även

    POLITIK

    Förslaget: Nyanlända ska kvalificera sig t...

    Regeringen föreslår högre krav för nyanlända att ta ...

    17 juni, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Fler blir sjuka på jobbet – sociala tjänst...

    13 500 arbetssjukdomar anmäldes förra året. Allra me...

    11 juni, 2025

    SERVICEKONTOR

    SKR varnar: ”Socialtjänsten kommer att få ...

    När Statens servicecenter stänger kontor kommer någo...

    2 juni, 2025

    Sis

    Saco-S: Krisen på Sis är hela samhällets kris

    Fortsatt platsbrist och larm om otrygg tillvaro för ...

    22 maj, 2025