• 23 januari, 2019

    3 frågor till Heike Erkers om nya regeringen

    Strax före lunch på måndagen läste statsminister Stefan Löfven (S) upp sin regeringsförklaring. Vi ställer 3 frågor till Akademikerförbundet SSR:s ordförande Heike Erkers om vad hon ser för utmaningar och glädjande besked.

    heike_m

    Foto: stina Loman

    Gav regeringsförklaringen några glädjande besked?

    – Det positiva är att regeringen låter Jämställdhetsmyndigheten vara kvar. Vi ser också att det finns ett antal förslag inom det socialpolitiska området som är positiva, bland annat frågan om LSS. Det är bra att det slås fast i regeringsförklaringen att rätten till egenvård, andning och sondmatning ska återställas, säger Heike Erkers.

    Vilka är de största utmaningarna framöver enligt dig?

    – Den största frågan är att regeringen vill se över arbetsrätten och turordningen i Las. Här är det viktigt att vi som parter får fortsätta äga frågan. Det är lätt att bli upprörd över att politiken vill villkora arbetet genom att hävda att om inte parterna löser saken så går politiken in. Det är en radikal förändring av hur vi hanterar den svenska modellen och parternas arbete, vilket skär i hjärtat.

    – En annan utmaning är frågan om svensk arbetsmarknadspolitik och Arbetsförmedlingens framtid. Riksdagen har tillsatt en utredning som ska se över Arbetsförmedlingen och vi vill att regeringen ska vänta med att ta beslut i frågan tills utredningen är klar. Jag tycker att man har en enögd negativ bild av Arbetsförmedlingens verksamhet och en tilltro till att marknaden ska lösa saken. Vi ställer oss ifrågasättande till det.

    Hur kommer vanliga anställda att märka av utmaningarna under den kommande mandatperiod?

    – I dagsläget kommer enskilda medlemmar inte märka något av att den fackpolitiska kartan i viss mån skrivs om utifrån politiska initiativ. Däremot behöver vi som förbund på nationell och lokal nivå mobilisera oss och höja rösterna. Svensk fackföreningsrörelse behöver också samordna sig, säger Heike Erkers. 

    Text: Stina Loman. 

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    AVTAL

    Avtal i hamn för bemanningsanställda

    En del av utrymmet på 6,4 procent över två år sätts ...

    12 maj, 2025

    ARBETSTID

    Delade meningar om kortare arbetstid

    Frågan om arbetstidsförkortning debatterades i riksd...

    8 maj, 2025

    ARBETSLÖSHET

    Arbetslösheten högst i Skåne

    Arbetslösheten fortsätter att öka i stora delar av l...

    6 maj, 2025

    STUDENT

    Arbetslösheten oroar studenter

    Hur ska unga akademiker få jobb efter studierna? Det...

    2 maj, 2025

    Läs även

    POLITIK

    Hon förlorar jobbet när biståndet stoppas ...

    Regeringen, via Sida, drar in sitt stöd till Ekumeni...

    25 april, 2025

    POLITIK

    Sekretess mellan socialtjänst, skola och p...

    Uppgifter ska kunna delas mellan myndigheter för att...

    25 april, 2025

    LÖN

    Kom förberedd till lönesamtalet

    Dags att diskutera lön? Förbered dig så att du kan a...

    24 april, 2025

    ARBETSRÄTT

    Bara äldre fick sparken – är det ål...

    Uppsagd med hänvisning till en avtalsturlista – kan ...

    17 april, 2025