9 december, 2015

Lekfull chef gör medarbetarna kreativa

Lek ökar kreativiteten i en arbetsgrupp. Ingen skugga över kickoffer men viktigast för inspirationen är att chefen är lekfull i vardagen.

868482-mark-owen

Foto: Mostphotos

En lekfull arbetsmiljö ger mer kreativa medarbetare. Bland kollegor som får spela improvisationsteater eller delta i uppsluppna möten skjuter påhittighet och skaparkraft i höjden. Det visar forskaren Samuel West vid Lunds universitet i sin avhandling ”Playing at work: Organizational play as a Facilitator of creativity”.

I två olika studier har han låtit 300 personer delta i olika typer experiment för att testa hur lek påverkar kreativiteten i en arbetsgrupp. I en av studierna lät han hälften av deltagarna i en konferens sitta i möten som lättades upp med hjälp av bland annat lösmustascher, leksakspistoler och olika lekar. Hälften deltog i konventionella möten. Efteråt kände sig personerna i den första gruppen mycket mer kreativa än vad de i den andra gruppen gjorde, enligt ett självskattningsformulär som alla deltagare fick fylla i.

Enligt forskaren Samuel West är lekfulla möten, liksom personaldagar och kickoffer, bra. Men viktigare är att leken blir en integrerad del av vardagen på arbetsplatsen.

– Här pekar all forskning på att chefen spelar en viktig roll. Leker inte chefen så leker ingen annan heller. Det spelar ingen roll om man som i Sverige har platta organisationer, säger han i ett pressmeddelande från Lunds universitet.

Lekfulla övningar som improvisationsteater ger tydliga resultat främst på gruppkreativitet.

– Gruppens kreativitet är också den som är mest intressant för ett företag. Moderna företag vill inte längre ha den kreativa ensamspelaren. Det är gruppen som helhet som ska vara kreativ, säger Samuel West.

Text: Karin Persson

Akademikern

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Akademikern.

Senaste nytt

Debatt: Inse värdet av sociologer och beteendevetare...

DEBATT Sociologer och beteendevetare underskattas...
28 september, 2023

Ny bok skildrar hedersförtryck i Sverige

MÄNSKLIGA RÄTTIGHETER I boken ”Hedersförtryck: berättelser i Sve...
27 september, 2023

5 tips: Så bör du förhålla dig till AI i arbetslivet

ARTIFICIELL INTELLIGENS AI kommer att påverka i stort sett alla jo...
26 september, 2023

AI förändrar arbetslivet i grunden

ARTIFICIELL INTELLIGENS AI kan underlätta jobbet för många. Men va...
26 september, 2023


Läs även

Viktigt att vara förberedd när AI tar mer plats i ar...

LEDARE AI-experternas varningar för superintellig...
25 september, 2023

Välkommen satsning på socialtjänsten i utmanande tid...

BUDGET Satsningarna på välfärden i regeringens bu...
21 september, 2023

Tre miljarder sparas på arbetsmarknadsåtgärder

BUDGET Arbetslösheten väntas öka framöver. Trots ...
20 september, 2023

Regeringen vill spara miljarder på insatser för arbe...

BUDGET Stora neddragningar på arbetsmarknadsåtgär...
20 september, 2023