• 9 december, 2015

    Lekfull chef gör medarbetarna kreativa

    Lek ökar kreativiteten i en arbetsgrupp. Ingen skugga över kickoffer men viktigast för inspirationen är att chefen är lekfull i vardagen.

    868482-mark-owen

    Foto: Mostphotos

    En lekfull arbetsmiljö ger mer kreativa medarbetare. Bland kollegor som får spela improvisationsteater eller delta i uppsluppna möten skjuter påhittighet och skaparkraft i höjden. Det visar forskaren Samuel West vid Lunds universitet i sin avhandling ”Playing at work: Organizational play as a Facilitator of creativity”.

    I två olika studier har han låtit 300 personer delta i olika typer experiment för att testa hur lek påverkar kreativiteten i en arbetsgrupp. I en av studierna lät han hälften av deltagarna i en konferens sitta i möten som lättades upp med hjälp av bland annat lösmustascher, leksakspistoler och olika lekar. Hälften deltog i konventionella möten. Efteråt kände sig personerna i den första gruppen mycket mer kreativa än vad de i den andra gruppen gjorde, enligt ett självskattningsformulär som alla deltagare fick fylla i.

    Enligt forskaren Samuel West är lekfulla möten, liksom personaldagar och kickoffer, bra. Men viktigare är att leken blir en integrerad del av vardagen på arbetsplatsen.

    – Här pekar all forskning på att chefen spelar en viktig roll. Leker inte chefen så leker ingen annan heller. Det spelar ingen roll om man som i Sverige har platta organisationer, säger han i ett pressmeddelande från Lunds universitet.

    Lekfulla övningar som improvisationsteater ger tydliga resultat främst på gruppkreativitet.

    – Gruppens kreativitet är också den som är mest intressant för ett företag. Moderna företag vill inte längre ha den kreativa ensamspelaren. Det är gruppen som helhet som ska vara kreativ, säger Samuel West.

    Text: Karin Persson

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    LIKABEHANDLING

    Nytt uppdrag mot åldersdiskriminering

    Arbetsgivare måste bli bättre på att motverka ålders...

    18 december, 2025

    JULKRÖNIKA

    Återblick 2025 – vad hände nu igen?

    En blick i backspegeln visar ett 2025 med den värsta...

    16 december, 2025

    KOLLEKTIVAVTAL

    Nytt kollektivavtal klart för akademiker i...

    Almega Utbildning har tecknat nytt kollektivavtal me...

    16 december, 2025

    MIGRATION

    Regeringens samordnare för återvandring: ”...

    136 kommuner har tackat nej till besök, flera med hä...

    16 december, 2025

    Läs även

    DEBATT

    Var är sanktionerna mot arbetsgivare som s...

    Att konsekvent beskriva a-kassan som ett bidrag är m...

    15 december, 2025

    ARBETSRÄTT

    Ny lag ska stoppa kriminella att få anstäl...

    Fler kontroller av anställda i kommuner ska försvåra...

    15 december, 2025

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025

    LEDARE

    ”Vad jag än gör blir slutsatsen att jag ko...

    Åtta av tio av de ensamkommande barn som kom till Sv...

    11 december, 2025