• 5 februari, 2025
    SKOLSKJUTNINGEN

    Efter skolskjutningen: ”I ett sånt här läge sluter vi upp och tar hand om varandra”

    Det känns viktigt att berätta, säger Ida Johansson på Olaus Petriskolan i Örebro. Dagen efter den värsta skolskjutningen i Sveriges historia stöttar hon eleverna på skolan. ”Många är oroliga och ledsna.”

    Det har varit ett högt tryck den här dagen, berättar Ida Johansson, skolkurator på Olaus Petriskolan i Örebro.

    Foto: Per Knutsson

    På Olaus Petriskolan i Örebro vajar flaggan på halv stång. Skolan där Ida Johansson jobbar som skolkurator ligger en bra bit från Risbergska skolan där elva personer dog i tisdagens skjutning. Men Örebro är inte större än att det som skedde ändå berör hela staden. Nästan alla känner till någon som har en koppling till den drabbades skolan.

    – Det är väldigt oroligt här i dag, en tryckt stämning. Många är ledsna. Det som gör det svårare är när vi själva känner en oro och ledsamhet. Det som har hänt är fruktansvärt och svårt även för oss vuxna att ta in.

    Redan under tisdagseftermiddagen stod det klart att det var något allvarligt som hade inträffat, även om omfattningen inte var känd då.

    – Vi hörde polishelikoptrar och blåljussirener. Många föräldrar ringde och ville hämta sina barn, berättar Ida Johansson.

    Ganska snart meddelade polisen att skolan inte behövde evakueras, så skolan fortsatte som vanligt även om några elever hämtades hem.

    – Vi tänkte att det skulle skapa större trygghet att fortsätta skoldagen.

    Först vid polisens pressträff klockan 18 på kvällen förstod hon, och övriga på skolan, vidden av dådet. Redan samma kväll hörde en del elever av sig till henne på Teams och bad om samtal följande dag.

    "I dag ska jag bara lyssna. Eleverna får styra samtalet och jag får följa med."

    Ida Johansson

    När hon gick till jobbet på onsdagen var det med en klump i magen, men också med funderingar över hur hon skulle bemöta eleverna.

    – Jag ställde mig frågan vad jag skulle ha för ingång i dagens samtal, men kom fram till att nej, i dag ska jag bara lyssna. Eleverna får styra samtalet och jag får följa med. Det funkar bra en sådan här dag, när man själv inte har några svar att ge, säger hon.

    All personal i elevhälsan har bokat av dagens möten och rör sig i skolans korridorer för att finnas tillgängliga för att lyssna.

    – Eleverna har mycket att prata om. En del behöver bara prata, prata, prata och vi kan bara lyssna.

    En dag som den här är det tillåtet att visa känslor, något som annars brukar vara tabu bland eleverna. Men dagen efter skjutningen är det många som gråter i korridorerna.

    Ida Johansson har redan under förmiddagen fångat upp flera elever och haft enskilda samtal. En del är oroliga för att det ska hände något liknande även på deras skola. Hon och övriga personalen på skolan jobbar också för att motverka ryktesspridningen på sociala medier.

    – Det sprids mycket information som inte är korrekt och vi jobbar med att tänka källkritiskt tillsammans med eleverna. Vi pratar om att det är viktigt att bara lyssna på trovärdiga källor, som polisen och kommundirektören.

    Både elever och personal är berörda av det som skedde på Risbergska skolan. En del elever bor nära den misstänkte skyttens lägenhet där polisen gjorde husrannsakan under tisdagen. Andra bor nära den drabbade skolan och hade svårt att komma hem, då bussarna var inställda. Men då kom någon och ställde upp och skjutsade dem. En sådan dag går människor samman, säger Ida Johansson.

    – I ett sådant här läge sluter vi upp och tar hand om varandra. Det finns en gemenskap.

    Reporter Annika Clemens annika@akademikern.se

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    DEBATT

    Var är sanktionerna mot arbetsgivare som s...

    Att konsekvent beskriva a-kassan som ett bidrag är m...

    15 december, 2025

    ARBETSRÄTT

    Ny lag ska stoppa kriminella att få anstäl...

    Fler kontroller av anställda i kommuner ska försvåra...

    15 december, 2025

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025

    LEDARE

    ”Vad jag än gör blir slutsatsen att jag ko...

    Åtta av tio av de ensamkommande barn som kom till Sv...

    11 december, 2025

    Läs även

    SOCIALTJÄNST

    Fredrik Hjulström: Mellantvånget motverkar...

    Hot om tvång riskerar att skada tilliten till social...

    21 november, 2025

    SOCIALTJÄNST

    Höga förväntningar på den nya socialtjänst...

    För att nya lagen ska få effekt krävs en organisator...

    19 november, 2025

    SOCIALTJÄNST

    Efterfrågar stöd på resan med ny socialtjä...

    Tydligare stöd och riktning behövs med nya socialtjä...

    17 november, 2025

    PORTRÄTT

    Utredaren som har konsten som helande kraft

    Mycket går på känsla och engagemanget har ett pris, ...

    13 november, 2025