• 30 oktober, 2023
    STREJKVARSEL

    Varslar om sympatistrejk på Klarna

    Akademikerförbundet SSR tar ut sina medlemmar på Klarna i sympatistrejk om inte en överenskommelse om att införa kollektivavtal nås. Förra veckan varslade Unionen och Sveriges Ingenjörer om strejk på Klarna sedan förhandlingarna strandat.

    Akademikerförbundet SSR varslar om sympatistrejk bland anställda på Klarna.

    Foto: Klarna

    Klockan 12 på onsdag nästa vecka tas Akademikerförbundet SSR:s medlemmar på Klarna ut i strejk om inte förhandlingarna om att införa kollektivavtal återupptas eller en överenskommelse nås. Då gäller total arbetsnedläggelse för medlemmarna.

    Under året har Unionen och Sveriges Ingenjörer fört förhandlingar med Klarna om att införa kollektivavtal. För en dryg vecka sedan strandade förhandlingarna och i torsdags meddelade de två förbunden att de varslar om strejk. Om de inte kommer vidare i förhandlingarna eller annat meddelas kommer förbundens medlemmar att tas ut i strejk den 7 november.

    Nu meddelar Akademikerförbundet SSR att förbundet i sympati med Unionen och Sveriges Ingenjörer varslar sina medlemmar om strejk från och med onsdag den 8 november.

    Om Sveriges ingenjörer skulle komma överens med Klarna Bank AB om ett kollektivavtal skulle villkoren gälla även för Akademikerförbundet SSR:s medlemmar.

    Även fackförbundet Dik har varslat om sympatistrejk för sina medlemmar på Klarna.

    I samband med att förhandlingarna strandade förra veckan har ledningen på Klarna delat ut flygblad till de anställda där företaget argumenterar mot fördelarna med kollektivavtal, skriver tidningen Kollega. Liknande flygblad delades även ut på Spotify i våras när motsvarande förhandlingar hölls.

    På plattformen X, tidigare Twitter, frågar sig Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski om det inte kan gynna den svenska modellen om bolag som ”erbjuder bättre förmåner än kollektivavtalen” och ”har blivit värdsledande…” utforskar en annan väg.

     

    Han skriver också att han är stolt över den svenska modellen som har gjort mycket bra för arbetstagare och arbetsgivare, men att han antar att företag enligt lag tillåts att inte ha kollektivavtal för att det ska finnas utrymme för att utforska nya samarbetsformer.

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    MIGRATION

    Kommunerna som tackade nej – "Vi behöver v...

    Det höjda återvandringsbidraget underlättar för männ...

    22 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    ”Arbetsmiljöfrågor har ofta låg prioritet ...

    Närmare 800 personer beräknas dö varje år på grund a...

    20 januari, 2026

    AKADEMIKERFÖRBUNDET SSR

    Han blir ny förbundsdirektör på Akademiker...

    Lars Holmblad lämnar efter 27 år på posten och Akade...

    20 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    Larmet: Jobbstress kan leda till för tidig...

    Uppemot 800 personer beräknas varje år dö i förtid t...

    19 januari, 2026

    Läs även

    KLIMAT

    Introducera klimatfrågan på jobbet: ”Avdra...

    Är det upp till var och en att rädda klimatet – och ...

    12 december, 2025

    SACO-KONGRESS

    Alkoholmotion avslogs på Saco-kongressen

    Det blev inget förbud mot att bjuda på alkohol i Sac...

    14 november, 2025

    SACO

    Sofia Rydgren Stale blir ny Saco-ordförande

    Nu är det klart. Sofia Rydgren Stale valdes till ny ...

    13 november, 2025

    LIKABEHANDLING

    HR-direktören om ålderism: ”Politikerna må...

    "Det är avgörande att politiker och medier förs...

    11 november, 2025