Det var när hon läste om att Agneta Sjödin blivit för gammal för tv-uppdrag som Annette Magnusson, HR-direktör på Citymail, skrev ett inlägg på Linkedin om åldersdiskriminering – som fullkomligt exploderade. När hon fick veta att Agneta Sjödin blivit nobbad uppdrag på TV4 på grund av sin ålder vände hon sig till en rekryteringsfirma.
– Jag ställde helt enkelt frågan ”Är jag passé för att jag är 58 år?” Svaret blev ja. I affekt skrev jag ett inlägg på Linkedin där jag uppmanar till motstånd mot åldersdiskrimineringen i arbetslivet. Men inte genom att gnälla eller agitera, utan genom att gå ihop och visa vad erfarenhet faktiskt betyder. Inlägget fick ett enormt genomslag – över 10 000 likes och närmare 1 700 kommentarer. Ett kvitto på att frågan verkligen engagerar.
Lanserar ”Ålderismens dag”
Bollen var i rullning. Kommentarsfältet fylldes av människor som kände igen sig och vittnade om ålderism på arbetsmarknaden. Annette Magnusson kände att något konkret måste göras, och bestämde sig för att starta en förening mot ålderism; Kompetens 360.
– Det är under uppstart, men stadgarna är klara, startstyrelsen är klar och det finns ett stort intresse att bli medlem. Jag tror att vi är något stort på gång! Många därute vill se en förändring. Syftet med föreningen är att medvetandegöra och utbilda, skapa opinion och samverka med aktörer i andra länder som också driver den här frågan. Tillsammans ska vi lansera den 9 oktober som ålderismens dag och anordna någon form av aktivitet den dagen nästa år.
Föreningen planerar också att instifta utmärkelsen ”Årets företag” – ett pris som ska gå till ett företag som aktivt arbetar för inkludering och mot diskriminering på arbetsplatsen, berättar Annette Magnusson.
– Vi hoppas även kunna medverka under Almedalsveckan. Det är avgörande att politiker och medier förstår att människor över femtio inte kan förbises. Pensionsåldern höjs kontinuerligt, men om vi samtidigt stängs ute från arbetsmarknaden går ekvationen inte ihop. Politiken måste agera, annars kommer ingen riktig förändring att ske.
Sverige sticker ut
Hon tror att åldersdiskriminering handlar mycket om normer och föreställningar om personer som passerat femtiostrecket.
– Sverige sticker ut, vi är väldigt åldersfixerade. Det finns en djupt rotad bild att idealpersonen att anställa är mellan 30–40 år. Föreställningen att unga är ambitiösa, nyfikna och hungriga medan personer över 50 är trötta och inkörda i gamla hjulspår gör att vi mer eller mindre omedvetet diskriminerar. Men den här bilden av äldre stämmer inte.
Annette Magnusson menar att alla arbetsplatser mår bra av en mix av medarbetare i olika åldrar, det ger goda synergieffekter, säger hon.
– Äldre kan fungera som mentorer och kunskapsöverförare, som i sin tur kan dra nytta av ungas perspektiv och kreativitet. Åldersdiskriminering handlar inte bara om att äldres kompetens och erfarenhet inte värderas, det kan också vara att inte släppa fram unga nyexaminerade. Alla åldrar behövs – mångfald skapar energi, engagemang och resultat.
Vilket ansvar har arbetsgivarna?
– Chefer måste ha mod att bryta invanda normer och föreställningar om ålder. Lyfta blicken och inse värdet i erfarenhet och kompetens som människor som jobbat länge besitter. Här spelar HR en stor roll, vi har en rådgivande funktion och kan vara ett bra stöd i rekryteringsprocesser. Att synliggöra problemet och visa på möjligheterna med mångfald är en bra start. Men det krävs också att politiken visar vägen.
Senaste nytt
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.