• 31 augusti, 2023
    POLITIK

    Utreder konsekvenser för anställda som inte anmäler papperslösa

    Regeringen och SD går som väntat vidare med sitt förslag om anmälningsplikt och när tilläggsdirektiv i dag lämnas till utredaren ingår uppdraget att komma med förslag på konsekvenser för dem som inte följer anmälningsplikten.

    Migrationsminister Maria Malmer Stenergard (M), Ludvig Aspling (SD), Christian Carlsson (KD) och Fredrik Malm (L) på pressträffen om nya åtgärder för återvändandearbetet.

    Syftet med en anmälningsplikt för personer som arbetar i myndigheter och offentlig sektor är att få bättre kontroll på personer som vistas olagligt i landet. Tanken är att de som kommer i kontakt med personer som inte har rätt att vistas i landet blir skyldiga att rapportera detta till Migrationsverket eller polisen.

    Utredaren, som ska lämna sitt slutbetänkande om ett år, ska alltså också komma med förslag om vilka konsekvenser det blir för dem som låter bli att anmäla detta.

    Förslaget om anmälningsplikt har sedan det presenterades i Tidöavtalet kritiserats kraftigt av såväl lärare som socialsekreterare, vårdpersonal och bibliotekarier. I direktiven till utredaren ingår att se över om det behövs undantag från anmälningsplikten i fall där ”informationsplikten skulle strida mot ömmande värden”. Som exempel nämnde migrationsminister Maria Malmer Stenegard (M) vårdpersonal på torsdagens pressträff.

    I direktiven till utredaren ingår också en rad förslag som ska ses över för att öka återvändandet av personer som har fått avslag på sin asylansökan. Bland annat ska utredaren undersöka ökade möjligheter för kontroller, ökad användning av fingeravtryck och ansiktsigenkänning vid kontroller samt förlängd eller avskaffad preskriptionstid för utvisningsbeslut.

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSMILJÖ

    ”Arbetsmiljöfrågor har ofta låg prioritet ...

    Närmare 800 personer beräknas dö varje år på grund a...

    20 januari, 2026

    AKADEMIKERFÖRBUNDET SSR

    Han blir ny förbundsdirektör på Akademiker...

    Lars Holmblad lämnar efter 27 år på posten och Akade...

    20 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    Larmet: Jobbstress kan leda till för tidig...

    Uppemot 800 personer beräknas varje år dö i förtid t...

    19 januari, 2026

    VARSEL

    Storvarsel på Ericsson – oklart vilka tjän...

    En stor personalminskning väntar på Ericsson i Sveri...

    16 januari, 2026

    Läs även

    MIGRATION

    Regeringens samordnare för återvandring: ”...

    136 kommuner har tackat nej till besök, flera med hä...

    16 december, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Attackerades på jobbet – polisens rubricer...

    Två anställda i socialtjänsten blev attackerade när ...

    2 december, 2025

    REPORTAGE

    Världsläget: ”Aldrig varit så illa s...

    Klimatkris, fallande demokratier, cyberhot, handelsk...

    28 november, 2025

    POLITIK

    Ministern om ska-kravet i nya lagen: ”Kans...

    Hur rimmar regeringens repressiva politik med nya so...

    24 november, 2025