• 15 april, 2024
    VÅRBUDGET

    Mer pengar till Kriminalvården och Sis i vårbudgeten

    På måndagen presenterade regeringen sin vårbudget för 2024, där Kriminalvården får ett tillskott på 1,4 miljarder och Sis drygt 304 miljoner. ”Inte tillräckligt”, säger Heike Erkers.

    Finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterade regeringens vårbudget 2024. Foto: Regeringen.se

    Sverige befinner sig fortfarande i en lågkonjunktur, sa finansminister Elisabeth Svantesson (M) på regeringens presentation av vårbudgeten, med svag tillväxt och stigande arbetslöshet. Men en ljusning är att inflationen faller tydligt.

    – Detta ger oss utrymme att växla över och bedriva en mer normal konjunkturpolitik. Vi satsar nu 16,8 miljarder på välfärden, tryggheten och jobben.

    Vårbudgetens uppgift är i första hand att justera i olika poster där det uppstått nya behov sedan höstbudgeten.

    Bland annat får landets kommuner och regioner ett tillskott till sjukvården på cirka sex miljarder under 2024. Kriminalvården får ett tillskott på 1,4 miljarder, bland annat för att kunna bygga fler fängelser och bygga ut platserna.

    – Vi måste vända utvecklingen med den mycket brutala kriminaliteten som vi har. För det behövs stora resurser. Med skärpta straff och, som vi tänker oss, högre uppklarningsnivå av brott behöver våra fängelser bli fler och platserna öka, säger Elisabeth Svantesson på regeringens pressträff.

    Även Statens institutionsstyrelse, Sis, får ett tillskott på drygt 304 miljoner kronor för att möta behoven hos barn och unga.

    Akademikerförbundet SSR välkomnar beskedet om mer pengar till kommuner och regioner, men anser att det inte är tillräckligt.

    – Det är bra att kommuner och regioner får ett tillskott för att lindra välfärdskrisen. Men det räcker inte. Vi ser stor oro bland medlemmar i både regioner och kommuner när nedskärningar och varselhot haglar runt om i hela landet, säger förbundsordförande Heike Erkers.

    Hur ser ni på att Kriminalvården och Sis får ett tillskott i vårbudgeten?

    – Vi är glada att Kriminalvården i ett mycket pressat läge får ett tillskott. Läget på landets anstalter och i frivården är väldigt ansträngt när allt fler döms till fängelse men kapaciteten inte hänger med. Nu måste regeringen också säkerställa att det inte bara blir inlåsning, utan att våra medlemmar får förutsättningar att hjälpa intagna tillbaka till samhället när de avtjänat sina straff, säger Heike Erkers och fortsätter:

    – När det gäller Sis är det en olycklig signal från regeringen att satsningen på flygplatser i vårbudgeten är större än tillskottet till Sis och skolan tillsammans. Det läggs en miljard på flyget i budgeten – och för lite på skola och Sis.

    Större satsningar i vårbudgeten

    • Kommuner och regioner: 6 miljarder
    • Kriminalvården: 1,4 miljarder
    • Sis: 304 miljoner
    • Försäkringskassan: 449 miljoner
    • Skola: 500 miljoner
    • Flygbranschen: 1 miljard

    Källa: Regeringen.se

    Reporter Therese Johansson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    SACO-KONGRESS

    Alkoholmotion avslogs på Saco-kongressen

    Det blev inget förbud mot att bjuda på alkohol i Sac...

    14 november, 2025

    SACO

    Sofia Rydgren Stale blir ny Saco-ordförande

    Nu är det klart. Sofia Rydgren Stale valdes till ny ...

    13 november, 2025

    PORTRÄTT

    Utredaren som har konsten som helande kraft

    Mycket går på känsla och engagemanget har ett pris, ...

    13 november, 2025

    LIKABEHANDLING

    HR-direktören om ålderism: ”Politikerna må...

    "Det är avgörande att politiker och medier förs...

    11 november, 2025

    Läs även

    LÖN

    Nya löner på gång – så maxar du ökningen

    Anställda i kommuner och regioner får 3,3 procent i ...

    16 april, 2024

    LÖN

    Nya siffror: Kvinnor jobbar gratis 48 minu...

    Kvinnor jobbar gratis efter klockan 16:12 varje dag,...

    5 mars, 2024

    REPORTAGE

    Gränsöverskridande arbete mot gängkriminal...

    Polis och socialtjänst i Rinkeby jobbar tillsammans ...

    28 februari, 2024

    SIS

    Facklig kritik mot Sis: ”Man får den...

    Akademikerförbundet SSR:s krav handlar om att höja k...

    19 december, 2023