21 oktober, 2020

Sekretessen hävs för coronastöd

Allmänheten ska få reda på vilka företag som har fått stöd för korttidspermitteringar under coronapandemin, meddelar finansminister Magdalena Andersson. Sekretessen ska tas bort, men det dröjer.

fragestundssr2w

Magdalena Andersson meddelar att uppgifterna om vilka företag som har fått ekonomiskt stöd för att korttidspermittera personal ska offentliggöras.

Annika Clemens

Staten har betalat ut närmare 30 miljarder kronor till företag som stöd vid korttidsarbete. Men det är hemligt vilka företag som har tagit emot stöd.

Akademikern har tidigare rapporterat om att företag i välfärdssektorn vars verksamhet är skattefinansierad kan ha tagit emot en miljard kronor. Pengar som motsvarande verksamheter i kommuner och regioner inte får ta del av.

Läs mer ›› En miljard i coronastöd kan ha gått till skattefinansierade välfärdsföretag

Finansminister Magdalena Andersson medgav att det är något som behöver utvärderas. Och Akademikerförbundet SSR tyckte att det var orimligt att uppgifterna inte är offentliga.

– Det sticker lite i ögonen och jag hoppas att det blir tydligt hur skattepengarna som har delats ut i stödåtgärder faktiskt har använts, sade Simon Vinge, chefsekonom på Akademikerförbundet SSR till Akademikern med anledning av uppgifterna.

Nu är alltså regeringen överens med stödpartierna i januariavtalet, Centern och Liberalerna, om att ta bort sekretessen för stödet till korttidsarbete, rapporterar SVT.

Men det kommer att dröja till den 1 juli 2021 tills uppgifterna offentliggörs. För länge, tycker Simon Vinge på Akademikerförbundet SSR. ”Bra men det borde bli offentligt tidigare”, skriver han på Twitter.

Annika Clemens

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Akademikern.

Senaste nytt

Stöd när AI ska införas på jobbet – ny skrift tipsar...

ARTIFICIELL INTELLIGENS Vad bör du som fackligt engagerad tänka på...
3 oktober, 2023

”Jag ser AI som ett arbetsredskap”

AI Socialtjänsten i Linköping vill ta hjälp a...
3 oktober, 2023

Krönika: "AI kommer att förändra våra jobb"

AI Tillsätt en algoritmombudsman och ett rege...
2 oktober, 2023

Debatt: Inse värdet av sociologer och beteendevetare...

DEBATT Sociologer och beteendevetare underskattas...
28 september, 2023


Läs även

Nya sätt att arbeta krävs för att stoppa bidragsbrotten

VÄLFÄRDSBROTT Nästan 15 miljarder kronor per år betalas ...
6 september, 2023

Upprättelse efter pensionsmissen – ”Enorm lättnad”

BUDGET Personer födda 1957 får tusentals kronor m...
29 augusti, 2023

Känsla av mening får pensionärer att stanna kvar i a...

ARBETSMILJÖ Pengar och kollegor i all ära. Men för att...
26 juni, 2023

Ny prognos: Arbetslösheten ökar i år

ARBETSMARKNAD Arbetsförmedlingen spår en ökad arbetslösh...
16 juni, 2023