Löneskillnaden mellan kvinnor och män minskade stadigt mellan 2007–2019. Men efter det har det i princip stått still. Med anledning av detta har Medlingsinstitutet fått i uppdrag av regeringen att analysera löner ur ett jämställdhetsperspektiv.
Dessutom ska man starta en dialog med arbetsmarknadens parter i syfte att främja deras arbete med att minska löneskillnaderna mellan kvinnor och män, berättar Irene Wennemo, generaldirektör på Medlingsinstitutet.
– Jag tror att de flesta räknade med att den kraftiga minskningen av löneskillnaden mellan kvinnor och män skulle fortsätta. Det tickade ju på i över ett decennium. Nu när vi ser att det har avstannat måste vi ta reda på varför – vad är orsakerna till att det bara står och stampar?
Medlingsinstitutet ska dels kartlägga och analysera centrala kollektivavtal för att se hur man utformat dem, hur man jobbar med löneskillnader mellan könen och vilka jämställdhetsinitiativ som tagits. Dels ska en gedigen löneanalys göras där man tittar på hur olika yrkesgruppers löneutveckling sett ut under de senaste åren, berättar Irene Wennemo.
– När vi gjort de här två analyserna ska vi ta en dialog med arbetsmarknadens parter. Vi tror att det kan vara ett användbart kunskapsunderlag för dem.
Syftet är att väcka jämställdhetsfrågan till liv igen efter några slumrande år då annat varit högre upp på agendan. Efter pandemi, inflation, krig i Europa och andra kriser är det nu dags att fästa uppmärksamheten på jämställda löner, säger hon.
– Arbetet har kommit av sig och trängts undan av andra frågor. Att glappet mellan kvinnor och mäns löner inte längre minskar kan vara ett tecken på att vi inte haft tillräckligt stort fokus på frågan, och då händer det inte heller särskilt mycket. Men det finns förstås fler orsaker till att det stannat av, och det är det vi ska analysera.
Vad händer härnäst?
– Under de kommande två åren väntar möten och konferenser med arbetsmarknadens parter. Tanken är att hitta sätt att få i gång debatten kring lön och jämställdhet utan att störa parterna och arbetet med lönebildningen. Vi vill verkligen inte styra vad de gör, men det är viktigt att få en samlad bild av hur det ser ut för att parterna själva ska kunna jobba mer initierat med att främja jämställda löner.
Växande löneskillnader – kvinnor jobbar gratis 48 minuter om dagen
Senaste nytt
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.