• 21 oktober, 2024
    KRIMINALVÅRDEN

    Sänkta krav på chefer – ”Risk för sämre kriminalvård”

    Kriminalvården expanderar kraftigt och för att hitta tillräckligt många chefer tar myndigheten bort kravet på akademisk utbildning. ”Risk att Kriminalvården blir sämre”, varnar facket.

    Lars Jonsson, Saco-S, är kritisk till att kraven på chefer sänks i Kriminalvården.

    Privat / Annika Clemens

    Nya krav för kriminalvårdsinspektörer införs på Kriminalvården som står inför ett stort rekryteringsbehov. Kravet på akademisk examen tas bort och ses endast som meriterande för sökande till kriminalvårdsinspektörer, som är första linjens chefer på anstalt, häkte och i frivården. Tidigare krävdes en högskoleexamen motsvarande minst 120 högskolepoäng (två år på högskola eller universitet). Efter förändringarna krävs ”akademisk utbildning eller annan utbildning i kombination med arbetslivserfarenhet”.

    Men facket varnar för konsekvenserna och både Saco-S och Seko har opponerat sig i MBL-förhandlingar. Lars Jonsson är ordförande i Saco-S på Kriminalvården:

    – I exempelvis Frivården har frivårdsinspektörerna (handläggare) akademisk examen som krav. Nu går man ifrån att deras chef ska ha akademisk examen. Det är ett bekymmer tycker vi, säger han.

    – Vi tycker att man bör ha någon form av beteendevetenskaplig utbildning. Den akademiska kompetensen är viktig. Det handlar om samhällets svåraste klientel, personer där skolan, socialtjänsten och Sis har misslyckats. Då krävs det ganska mycket.

    Hanna Frummerin, enhetschef inom HR på Kriminalvården, meddelar i mejl att kravprofilen har uppdaterats, men menar att kraven inte har sänkts. Hon förklarar att förändringen ger utrymme för lokala anpassningar och att en helhetsbedömning görs av de sökande vid rekrytering. Och vid behov kan akademisk examen anges som krav. ”Alltså är kravet mer flexibelt nu.”

    Visserligen är det en stor utmaning för myndigheten att rekrytera tillräckligt med personal, men lösningen är inte att sänka kraven, anser Saco-S. Lars Jonsson befarar att kunskapsnivån på hela myndigheten kommer att sänkas.

    – Jag tror att vi riskerar att få en sämre Kriminalvård.

    Historisk expansion av Kriminalvården – ”Jätteoroande”

    Reporter Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    AVTAL

    Hårda förhandlingar kring arbetstidsförkor...

    Avtalsrörelsen är på upploppet och nu pågår intensiv...

    25 mars, 2025

    ARBETSRÄTT

    Allt vanligare med avsked efter ändrade LA...

    Att arbetsgivare tar till den strängaste åtgärden – ...

    25 mars, 2025

    ARBETSRÄTT

    Försökte skydda personalen från trakasseri...

    Två tidigare socialtjänstchefer i Säffle skrev brev ...

    25 mars, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Kramkrav knappast lösning för bra arbetsmiljö

    Obligatoriska kramar på jobbet, kan det vara något? ...

    24 mars, 2025

    Läs även

    ARBETSRÄTT

    Förbundet stämmer Kriminalvården för traka...

    En anställd på Kriminalvården anmälde trakasserier k...

    20 januari, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Aspiranten: ”Många vill försöka påve...

    Kristian Björn räknar med att bli utsatt för otillåt...

    2 december, 2024

    UTBILDNING

    Kritik mot personalvetarutbildning på 12 v...

    Med kurser på 12-16 veckor utlovar utbildningsföreta...

    1 oktober, 2024

    ARBETSMILJÖ

    HR-chefen: ”Man är inte oengagerad för att...

    Det digitala pockandet äter upp allt mer av vår arbe...

    3 september, 2024