• 7 april, 2016

    Så berörs du av strejkvarslet

    I dag beslutade Akademikerförbundet SSR:s styrelse att varsla om sympatiåtgärder till stöd för Unionen och Sveriges ingenjörer. Akademikern reder ut vad som gäller för de medlemmar som berörs.

    11827793-empty-modern-open-plan-office_kopia

    Foto: Mostphotos

    Konflikten gäller medlemmar inom Almegas avtalsområden IT, telekom, svensk teknik och design. Om parterna inte kommit överens innan tidsfristen går ut så kommer även Akademikerförbundets medlemmar verksamma inom de tre områdena att tas ut i strejk. Blir strejken verklighet ska alla berörda medlemmar lägga ner arbetet klockan 12.00 den 18 april, på samma villkor som medlemmar i Unionen och Sveriges ingenjörer.

    – Vi vill visa vårt stöd för Sveriges ingenjörer och Unionen eftersom vi ser flexpensionen, som konflikten handlar om, som en viktig förhandlingsfråga, säger Maria Johansson, biträdande förhandlingschef för privat sektor på Akademikerförbundet SSR.

    Om strejken blir av innebär det att man inte får gå till jobbet, och inte heller arbeta någon annanstans, så länge konflikten varar. Dina arbetsuppgifter får heller inte utföras av någon annan.

    Den som är uttagen i strejk får ingen lön från sin arbetsgivare, i stället betalar Akademikerförbundet SSR ut en ersättning. Så länge konflikten pågår ska strejkande medlemmar stå till den lokala konfliktkommitténs förfogande för fackligt arbete. Det kan till exempel handla om att dela ut flygblad eller vara strejkvakt.

    Vad ska den som undrar något göra?

    – Det bästa är att kontakta vår telefonjour, SSR Direkt. Vi kommer också löpande att lägga ut information på vår hemsida. Det gör också Sveriges ingenjörer och den gäller även våra medlemmar, säger Maria Johansson. 

    Varslet berör medlemmar inom tre av Almegas avtalsområden. Det är IT, telekom och svensk teknik och design. Det finns dock vissa undantag, beroende på arbetsuppgifter. Samhällsviktiga funktioner, till exempel trygghetslarm och drift av kollektivtrafik, är undantaget, liksom personer i vissa högre chefsroller.

    Hela listorna på vilka arbetsgivare, och arbetsuppgifter, som berörs av varslet finns på Akademikerförbundet SSR:s hemsida, under fliken Konflikter.

    Text: Annika Larsson Sjöberg

    Läs mer!

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    SÅ FUNKAR DET

    Vad är friskvårdsbidrag och vad ingår?

    Arbetsgivare som erbjuder bidrag för olika typer av ...

    6 november, 2025

    PUBLISHINGPRISET

    Guld till Akademikern, igen!

    Akademikern tog hem guldet i Publishingpriset 2025 f...

    5 november, 2025

    SOCIALTJÄNST

    Ministerns kommentar väcker ilska: ”Förlöj...

    Efter skjutningen i Gävle kritiserade socialtjänstmi...

    4 november, 2025

    ARBETSMILJÖ

    DO: Spara bevis och anmäl åldersdiskrimine...

    Upplever du åldersdiskriminering? Samla dokumentatio...

    3 november, 2025

    Läs även

    EXPERTEN SVARAR

    Experten svarar: Har jag rätt till utbildn...

    Charlie, som har varit skyddsombud i några år, fick ...

    30 oktober, 2025

    DEBATT

    Gängvåldets offer glöms i debatten

    Regeringen förbereder för att kunna sätta 13-åringar...

    29 oktober, 2025

    ARBETSRÄTT

    Har socialsekreterarna kommit i skymundan ...

    Hur påverkas arbetsmiljön när socialtjänsten ska bli...

    28 oktober, 2025

    KRIMINALVÅRDEN

    Kriminalvårdens nya uppdrag: Fängelseplats...

    Kriminalvården är mitt uppe i förberedelserna för fä...

    27 oktober, 2025