Över hälften av personalvetarna upplever jobbrelaterad stress
Majoriteten personalvetare vittnar om hög arbetsbelastning och att man har svårt att hinna med sina arbetsuppgifter. Det visar en ny undersökning gjord på uppdrag av Akademikerförbundet SSR.
Foto: Elsa Ventur / Unsplash
I undersökningen, som genomförts av Novus på uppdrag av Akademikerförbundet SSR, svarar 58 procent av personalvetarna som är medlemmar i förbundet att de har hög eller för hög arbetsbelastning. Nära hälften uppger att de knappt hinner med sina arbetsuppgifter.
Nära sex av tio har övertid varje månad – tre av tio flera veckor per månad. Nära var femte, eller 17 procent, har sällan eller aldrig möjlighet till återhämtning.
De som upplevt ökad arbetsbelastning det senaste året pekar på budgetnedskärningar och besparingskrav, bemanningsbrist och höga sjuktal, utökade krav och ansvarsområden samt bristande struktur och ledarskap.
I de öppna svaren som lyfter utmaningar kopplat till arbetsbelastning står det bland annat ”Att medarbetarna är underkvalificerade vilket sätter större press på mig att få uppgifterna utförda på ett korrekt sätt” och ”Bemanningsbrist och att organisationen tagit bort stödfunktioner”.
Undersökningen visar att nära nio av tio, 87 procent, upplever att de har stort inflytande över sin egen arbetstid.