Höstens förhandlingar om nya avtal för akademiker inom staten har nu avslutats. Akademikerförbundet SSR har tillsammans med andra fackförbund inom Saco kommit överens med Arbetsgivarverket om nya villkor i kollektivavtalet.
Bland annat innehåller överenskommelsen höjda pensionsavsättningar där 0,2 procent extra av lönen sätts av till pension varje månad – med målet att höjas ytterligare. Dessutom har man tagit ett första steg mot större trygghet vid säkerhetsprövningar och medarbetare kan nu få bättre stöd till nytt arbete.
– Otryggheten för den som inte klarar en säkerhetsprövning har varit för stor. Nu får vi till en möjlighet för omställning för den som inte klarar en ny säkerhetsprövning, säger Johan Huhtamaa, ombudsman för staten i Akademikerförbundet SSR.
– Vi har försvarat medlemmarnas villkor och samtidigt tagit steg framåt. Det här är ett avtal som tar steg för att göra staten till en tryggare och mer attraktiv arbetsgivare. Samtidigt har myndigheterna mycket att bevisa i arbetet för arbetsmiljön, säger Markus Furuberg, förhandlingschef på Akademikerförbundet SSR i ett pressmeddelande.
Andra nyheter i avtalet är att mertidsersättningen tas bort och även deltidsanställda omfattas av övertid. Dessutom utvidgas rätten till ledighet vid nära anhörigas sjukdom eller bortgång, och ett gemensamt arbete för att stärka arbetsmiljön dras i gång.
Avtalet rör 300 000 statligt anställda och är som tidigare sifferlöst, utan centralt satta procentsatser. Det innebär att löneutvecklingen avgörs i lokala förhandlingar. Enligt Akademikerförbundet SSR bevakar man att medlemmarnas löner utvecklas minst i nivå med övriga arbetsmarknaden.
Senaste nytt
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.