• 12 november, 2018

    Ny checklista ska stoppa sexuella trakasserier

    En ny checklista från Prevent hjälper chefer och fackliga ombud att förhindra sexuella trakasserier på jobbet. ”Det är arbetsgivarens ansvar att förebygga sexuella trakasserier och kränkande särbehandling på arbetsplatsen, men det är inte allmänt känt”, säger projektledaren Lisa Rönnbäck som hoppas på en förändring.

    checklista

    Lisa Rönnbäck. Foto: Fredrik Beskow

    Har ni undersökt om det finns risk för sexuella trakasserier på arbetsplatsen? Har arbetstagarrepresentanter varit delaktiga i arbetet? Är det tydligt vem som har skyldighet att påbörja en utredning?

    Det är exempel på frågor som ingår i den nya checklistan som Prevent tagit fram tillsammans med arbetsmarknadens parter. Syftet med listan är att undersöka risker för att förhindra sexuella trakasserier på arbetsplatser.

    Chefer och fackliga ombud kan använda listan tillsammans för att se till att rutiner och riktlinjer kommer på plats.  

    – Det är arbetsgivarens ansvar att förebygga sexuella trakasserier och kränkande särbehandling på arbetsplatsen, men det är inte allmänt känt, vilket ju metoo-rörelsen visat, säger Lisa Rönnbäck, projektledare på Prevent.

    Prevent har också tagit fram en medarbetarenkät som gärna används parallellt med checklistan. Här får arbetsgivaren svar på hur de anställda upplever sin arbetsplats och därmed blir det tydligt vilka risker som finns i verksamheten.

    – Många vill jobba med frågorna nu, men de tycker att det är svårt. De vet inte var de ska börja och vem som ska göra vad. Vi hoppas att verktyget gör det enklare att komma igång med arbetet.

    Checklistan och medarbetarenkäten är gratis och finns på Prevents hemsida.

    – Det här är ingen quick fix. Det räcker inte med att gå igenom listan, det måste även skapas en struktur för att arbeta förebyggande framöver, säger Lisa Rönnbäck.

    Text: Stina Loman. 

    Läs mer: 

    Flera förändringar på gång efter Kriminalvårdens #virivermurarna

    Daniel Hjalmarsson, Akademikerförbundet SSR: ”Finns en passivitet hos många arbetsgivare”

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    KLIMAT

    Forskaren: ”Vi kan inte vänta på världens ...

    Att ta ansvar för klimatet i det lilla – både på job...

    8 december, 2025

    PRIS

    Prisas för C-uppsats om terroristlagar

    När terrorhotet ökar skärps lagarna – men vad händer...

    5 december, 2025

    KRÖNIKA

    När utbildning blir ett ”plus” i kanten

    ”Den som fattar beslut om människors liv och ekonomi...

    4 december, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Attackerades på jobbet – polisens rubricer...

    Två anställda i socialtjänsten blev attackerade när ...

    2 december, 2025

    Läs även

    LIKABEHANDLING

    HR-direktören om ålderism: ”Politikerna må...

    "Det är avgörande att politiker och medier förs...

    11 november, 2025

    EXPERTEN SVARAR

    Experten svarar: Har jag rätt till utbildn...

    Charlie, som har varit skyddsombud i några år, fick ...

    30 oktober, 2025

    ARBETSRÄTT

    Har socialsekreterarna kommit i skymundan ...

    Hur påverkas arbetsmiljön när socialtjänsten ska bli...

    28 oktober, 2025

    ALKOHOLPOLICY

    Kartläggning: Så här ställer sig facken ti...

    Bör Saco ha nolltolerans mot alkohol? Och hur ställe...

    16 oktober, 2025