• 3 november, 2015

    Nu granskas Arbetsmiljöverkets inspektioner

    Riksrevisionen har påbörjat en granskning av de statliga arbetsmiljöinsatserna. Både Arbetsmiljöverkets inspektioner och regeringens satsningar sätts under lupp.

    174147-close-up-of-a-student-using-the-marker-pen

    Foto: Mostphotos

    – Det är främst mot bakgrund av de senaste årens ökning av anmälda arbetsrelaterade sjukdomar och den ökade upplevda ohälsan bland arbetstagare som vi gör den här granskningen, säger Christian Jonsson, revisionsledare Riksrevisionen.

    Det är framförallt inom kvinnodominerade områden som antalet anmälda arbetsrelaterade sjukdomar har ökat, och stress och psykiska påfrestningar är i dag de vanligaste arbetsrelaterade besvären. Dödsfall i arbetet och allvarliga arbetsrelaterade olyckor har däremot minskat.     

    Arbetsmiljöverket är den myndighet som har uppdraget att inspektera hur väl verksamheter i offentlig och privat sektor klarar av arbetsmiljöarbetet. Nu ska deras inspektionsverksamhet alltså i sin tur undersökas. Riksrevisionen kommer att granska inspektionsverksamheten i en vid mening, bland annat ska de titta på hur inspektionerna genomförs och hur man arbetar med spridning av information.

    Även regeringens styrning och uppföljning inom området kommer att sättas under lupp. Dess bidrag inom området är bland annat att finansiera arbetsmiljöforskning och ge bidrag till regional skyddsombudsverksamhet.

    – Givetvis är det arbetsgivaren som har ansvaret för arbetsmiljön, men staten spelar också en viktig roll och därför är det viktigt att de statliga arbetsmiljöinsatserna är effektiva och anpassade till dagens arbetsmarknad, säger Christian Jonsson. 

    Text: Sally Henriksson

    Akademikern

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    DEBATT

    Öppet brev: Vill Socialstyrelsen försämra ...

    I Socialstyrelsens målbild för vårdcentralernas arbe...

    19 juni, 2025

    AVTAL

    Här är avtalskraven för akademiker i staten

    Mer semester, höjd avsättning till pension och ökat ...

    18 juni, 2025

    AVTAL

    Nytt avtal för akademiker i kyrkan

    Efter utdragna förhandlingar har parterna kommit öve...

    18 juni, 2025

    ALMEDALEN 2025

    Debatt om barn i fängelse i Almedalen

    Experter och politiker tar plats i paneler när Akade...

    17 juni, 2025

    Läs även

    POLITIK

    Förslaget: Nyanlända ska kvalificera sig t...

    Regeringen föreslår högre krav för nyanlända att ta ...

    17 juni, 2025

    BARNFÄNGELSER

    Förbereder för att sätta barn i fängelse

    Ny färg på väggarna och anpassningar av behandlingsp...

    16 juni, 2025

    SEMESTER

    Psykologen: Så förbereder du dig inför sem...

    Det räcker inte med att stänga av jobbmejlen. För at...

    13 juni, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Fler blir sjuka på jobbet – sociala tjänst...

    13 500 arbetssjukdomar anmäldes förra året. Allra me...

    11 juni, 2025