Gå till innehållet

Lagrådet: Nej till regeringens förslag om längre häktnings­tider för barn

För att komma åt den grova ungdomsbrottsligheten vill regeringen förlänga gränsen för hur länge ungdomar kan sitta häktade. Men enligt Lagrådet skulle det bryta mot barnkonventionen.

En person under 18 år får sitta i häkte som längst i tre månader i dag. Tiden kan dock förlängas, och gör det ibland, om åklagaren har synnerliga skäl.

I ett lagförslag vill regeringen förlänga gränsen till fem månader. Förslaget har skickats till Lagrådet och ska sedan vidare till riksdagen för beslut. Men Lagrådet avstyrker förslaget. Dels är det inte förenligt med barnkonventionens krav på att barn endast får frihetsberövas kortast möjliga tid och dels kan man inte anta att det skulle leda till att allvarliga brott skulle utredas mer effektivt, anser Lagrådet.

Parallellt med regeringens lagförslag ”Bättre möjligheter att utreda brott av unga lagöverträdare och några andra processrättsliga frågor” vill regeringen också sänka straffmyndighetsåldern för vissa grova brott till 13 år.

Det skulle innebära att den längre häktningstiden även gäller 13-åringar, något som inte var med i remissbehandlingen. Beredningskravet är därmed inte uppfyllt, anser Lagrådet, som avstyrker det även av denna anledning.

Mer att läsa

Bild på små människor som granskas med förstoringsglas för att illustrera problematiken med rekrytering för Kriminalvårdens ökade behov.

Arbetsmarknad

Kriget om kompetensen – ”Vi konkurrerar om samma arbetskraft”

Kriminalvården och den gröna industrin i norr dammsuger marknaden. Hur ska välfärden locka till sig personal?