Kriminalvårdens nya uppdrag: Fängelseplatser för 13-åringar
Kriminalvården är mitt uppe i förberedelserna för fängelseplatser för 15–17-åringar. Nu meddelar regeringen att platser även för 13- och 14-åringar ska förberedas.
Kriminalvården ska förbereda fängelseplatser för 13-åringar. Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet & GettyImages
I juli nästa år planeras sluten ungdomsvård, som i dag hanteras av Statens institutionsstyrelse (Sis), att tas bort som påföljd. I stället ska de 15-, 16- och 17-åringar som döms för grova brott avtjäna sitt straff i fängelse.
Även om inget riksdagsbeslut ännu är fattat har regeringen gett Kriminalvården i uppdrag att förbereda 250 platser för ungdomar i fängelse. Något som innebär utmaningar för myndigheten när det gäller exempelvis regler för avskildhet och tid för inlåsning, där en färdig lagtext behövs.
– När det gäller sådant får vi göra antaganden, och när vi sedan ser lagförslaget får vi ställa om ifall det skulle behövas, sade Emma Ekstrand, avdelningsdirektör, till Akademikern i somras.
Och nu kommer alltså beskedet att Kriminalvården får ett kompletterande uppdrag.
I våras lanserade regeringen sin ambition att sänka straffmyndighetsåldern till 14 år och i höstas meddelade statsminister Ulf Kristersson att regeringen vill sänka den till 13 år för vissa grova brott. Förändringen föreslås vara tidsbegränsad under fem år.
– Jag har stort förtroende hur de löser den ansträngda situationen de har, inte minst med platsbrist. Jag är övertygad om att de även kommer kunna se till att de 13- och 14-åringar som döms till fängelse kommer tas om hand på bästa sätt.
I linje med detta får nu alltså Kriminalvården i uppdrag att ordna platser även för 13-åringar. 13- och 14-åringarn kan ha andra behov än 15–17-åringar, menar regeringen och i uppdraget ingår att anpassa lokalerna även till de yngre barnen. Exempelvis ska de kunna hållas åtskilda från de äldsta barnen, skriver regeringen och noterar att FN:s barnkonvention måste följas.
– Detta ger en femårsfrist för det preventiva arbetet att komma i kapp dagens verklighet. Kriminalvården får nu i uppdrag att på bästa sätt förbereda verksamheten på att ta emot den yngsta målgruppen, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M), i ett pressmeddelande.
Samtidigt jobbar Kriminalvården redan sedan tidigare med en omfattande brist på platser. Martin Melin, Liberalernas rättspolitiska talesperson, som i somras i samband med en debatt om att placera ungdomar i fängelse sade att det ”man måste ändra på saker som inte funkar”, säger nu att han har förtroende för att Kriminalvården kommer att lösa frågan om platsbrist.