Gå till innehållet

Könsneutralt avtal för tjänstepersoner inom civilsamhället

Tvåårigt avtal som följer märket, avsättningar till arbetstidsförkortning och övertid i stället för mertid. Nytt avtal på plats – och nytt namn – för tjänstepersoner i civilsamhället.

Fremia har tecknat kollektivavtal med Unionen och Akademikerförbunden, med Akademikerförbundet SSR som förhandlande förbund, om villkor och löner för tjänstepersoner som är anställda i civilsamhället. Nytt är också att avtalsnamnet ändras från ”tjänstemän” till ”tjänstepersoner” inom civilsamhället.

Det nya avtalet löper över två år och gäller från och med 1 maj 2025 till och med 30 april 2027. Det totala värdet av avtalets värdeökning följer det normerande lönemärkets nivå om 6,4 procent över 24 månader.

5,5 procent fördelas till löneökning, 0,4 procent till flexpension och 0,5 procent till arbetstidsförkortning under avtalsperioden.

Från 2026 får varje anställd rätt till förkortad arbetstid med en extra arbetsfri dag per år. Arbetstagaren och arbetsgivaren ska i dialog besluta om förläggning av den arbetsfria dagen.

Skulle man inte komma överens har arbetsgivaren rätt att förlägga dagen när det passar verksamheten. Har arbetsgivaren inte underrättat arbetstagaren om förläggning infaller den extra lediga dagen första vardagen efter annandag jul.

I utbyte mot den extra arbetsfria dagen avstår de anställda från 0,5 procent av löneutrymmet under avtalsperioden.

Dessutom tas ordet mertid bort på samtliga ställen i kollektivavtalet. Mertid ska hanteras och ersättas som övertid.

Läs också:
>> Avtal i hamn för bemanningsanställda
>> Tvåårigt avtal klart – 6,4 procent löneökningar på två år
>> Markus Furuberg: ”Det blev nattmanglingar som vanligt”
>> Heike Erkers: ”Känns tryggt med tvåårigt avtal”

Mer om Avtal 2025

Mer att läsa

En cell på en anstalt med säng och bokhylla.

Kriminalvård

Förbereder celler för barn

Snart räcker det inte längre med några plastdinosaurier i besöksrummet på kvinnoanstalten Sagsjön.