• 12 november, 2024
    ARBETSMILJÖ

    Jobbkonflikter tung riskfaktor för sjukskrivning bland kvinnor

    Kvinnor som upplever konflikter på jobbet har mer än dubbelt så hög risk att drabbas av sjukskrivning. Det visar en ny studie från Göteborgs universitet.

    stress

    Medelålders kvinnor som upplever jobbrelaterad stress har förhöjd risk för framtida sjukskrivningar, enligt ny forskning.

    I studien har man undersökt om jobbrelaterad psykisk stress kan kopplas till sjukfrånvaro hos medelålders kvinnor på arbetsmarknaden. Drygt 500 kvinnor i åldrarna 38 respektive 50 år deltog, och tre av fyra uppgav att de upplevde jobbrelaterad eller generell psykisk stress, eller båda, i arbetet.

    Under året som följde hade 16 procent minst en sjukskrivning på två veckor eller mer, och sjukskrivningsmönstren var tydliga, enligt studien. Av 21 specifika arbetsrelaterade problem var jobbkonflikter och brist på inflytande över beslut på jobbet det som tydligast kunde associeras med sjukfrånvaro. För jobbkonflikter gällde det oavsett om kvinnan själv var involverad eller inte.

    Efter justeringar för generell stress, tidigare sjukskrivningar, ålder, sömnkvalitet, välmående och fysisk aktivitet var risken för att drabbas av sjukskrivning fortsatt fördubblad.

    – Snävt beslutsutrymme och konflikter i arbetsmiljön kan förutspå sjukskrivningar, oberoende av allmän psykisk stress och tidigare sjukskrivningsperioder. Det är därför viktigt med förbättrad arbetsmiljö som kan minska sjukfrånvaron bland kvinnor på arbetsmarknaden, säger Kirsten Mehlig på Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet, som var en av de drivande i studien.

    Therese Johansson

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    LÖN

    Förbundet: ”Många ligger lågt i lön i förh...

    Rykande färsk lönestatistik har släppts och ger en b...

    10 februari, 2025

    LÖN

    Dags för löneförhandling? Kolla in senaste...

    Ligger du rätt i lön? Nu finns rykande färsk lönesta...

    10 februari, 2025

    FÖRBUNDET

    Fler akademiker väljer facket

    Allt fler akademiker söker sig till facket. Samtidig...

    6 februari, 2025

    SKOLSKJUTNINGEN

    Efter skolskjutningen: ”I ett sånt här läg...

    Dagen efter den värsta skolskjutningen i Sveriges hi...

    5 februari, 2025

    Läs även

    PORTRÄTT

    Bakom stängda dörrar

    Den judiska kulturen hotas både utifrån och inifrån....

    17 januari, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Behov av stöd vid påverkansförsök

    Många kommuner vill ha stöd i sitt arbete mot otillå...

    13 januari, 2025

    ÅRSKRÖNIKA

    Skärmtid, krav på kortare arbetstid och st...

    De mest lästa reportagen i Akademikern speglar ett t...

    23 december, 2024

    ANALYS

    Sprickor i världens mest jämlika land

    Varför växer klyftorna i Sverige? Och vad gör det me...

    18 december, 2024