• 5 december, 2019

    Heike Erkers om nya generaldirektören: ”Klokt val”

    Maria Mindhammar blir ny generaldirektör för Arbetsförmedlingen. Ett bra val, tycker Akademikerförbundet SSR:s ordförande Heike Erkers, men påpekar att regeringen måste ge henne rätt förutsättningar.

    heikee

    Heike Erkers är på besök hos Arbetsförmedlingen i Luleå och möter mycket oro. Foto: Markus Furuberg

    Ett bra val, kommenterar Heike Erkers regeringens besked om ny generaldirektör då Maria Mindhammar kommer från Arbetsförmedlingen och kan organisationen. Men Akademikerförbundet SSR, som företräder cirka 5 000 akademiker i förhandlingarna om Arbetsförmedlingen, hoppas att hon får bra stöd av regeringen. 

    – Hon har ledarerfarenhet och kan verksamheten och det behövs. Men hon behöver resurser och rätt verktyg för att kunna leda den på ett bra sätt och det kan bara politiken ge henne, säger Heike Erkes.

    – Vi har uppfattat att hon har ett gott förtroende i organisationen. Och vi tycker också att det är roligt med en kvinnlig generaldirektör.

    LÄS MER "Som att sätta plåster på ett benbrott" Heike Erikers om ministerns besked

    På torsdagen när beskedet lämnades var Heike Erkers på plats i Luleå för att prata med chefer och medarbetare på Arbetsförmedlingens kundtjänst. Och hon har mött mycket oro.

    – Vi möter stor oro, det har vi hört i dag. Medarbetare och chefer får beskrivningar och information om verksamheten via medierna. Så kan vi inte ha det.

    Men det är ett stor och svårt uppdrag som väntar Maria Mindhammar, påpekar Heike Erkers.

    – Det är viktigt att vi inte har orealistiska krav på Maria Mindhammar. Man måste få resurser och de rätta verktygen. Hon behöver också ett ramverk från de fyra partierna bakom Januariöverenskommelsen. Vad vill de ska vara kvar inom Arbetsförmedlingen och vad ska vara privat? Det behövs också en realistisk tidsplan.

    LÄS MER Uppdraget: Förhandla det historiska varslet

    Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    AVTALSRÖRELSE

    Kräver flexiblare arbetstider och möjlighe...

    Akademikerförbundet SSR har lämnat över sina krav in...

    28 mars, 2025

    ARBETSFÖRMEDLING

    Privata arbetsförmedlare sägs upp

    Arbetsförmedlingen ska avsluta samarbetet med ett hu...

    28 mars, 2025

    AVTAL

    Hårda förhandlingar kring arbetstidsförkor...

    Avtalsrörelsen är på upploppet och nu pågår intensiv...

    25 mars, 2025

    ARBETSRÄTT

    Allt vanligare med avsked efter ändrade LA...

    Att arbetsgivare tar till den strängaste åtgärden – ...

    25 mars, 2025

    Läs även

    ARBETSRÄTT

    Försökte skydda personalen från trakasseri...

    Två tidigare socialtjänstchefer i Säffle skrev brev ...

    25 mars, 2025

    ARBETSMARKNAD

    Extra pengar till Arbetsförmedlingen

    Regeringen aviserar 60 miljoner kronor till stöd för...

    21 mars, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Efterlyser hårdare reglering av privata ar...

    Arbetsmiljön på Rusta och matcha-bolagen brister oft...

    20 mars, 2025

    LÖN

    Nya löner på gång i kommuner och regioner

    Tempot ökar i avtalsrörelsen och förhandlingarna bli...

    18 mars, 2025