• 27 september, 2024
    FORSKNING

    Forskaren: Brottsförebyggande arbete måste ske tidigt

    Arbetet för att bygga upp barns självkontroll och ge dem kraft att stå emot kriminalitet bör ske redan när barnen är små, gärna redan i mödravården. Det säger kriminolog Anna-Karin Ivert som vill ta reda på vilka insatser som behövs.

    Anna-Karin Ivert, biträdande professor i kriminologi på Malmö universitet, talade om brottsförebyggande arbete på Bokmässan.

    Foto: Annika Clemens

    Samtidigt som brottsligheten generellt bland unga har legat på ungefär samma nivåer under lång tid, finns det en liten grupp där brotten har ökat. Det har blivit vanligare att mycket unga personer begår mycket grova brott.

    För att veta hur detta ska förhindras på bästa sätt behövs mer forskning, säger Anna-Karin Ivert, biträdande professor i kriminologi vid Malmö universitet.

    – Kan vi lära barn och unga att stå emot frestelser? Det görs få robusta studier om det i Sverige.

    Klart är dock att det brottsförebyggande arbetet bör göra mycket tidigt, helst när barnen är yngre än fem år.

    – Hur kan man stärka föräldrar att hjälpa sina barn? Insatser behöver göras innan de är fem år och ännu tidigare. Kanske kan man redan på mödrahälsovården sätta i gång tankeprocesser som ger föräldrarna verktyg att ge barnet självkontroll, sade hon i ett samtal på Bokmässan i Göteborg.

    Familjen är viktigast för de små barnen och i föräldrakurser bör det kunna ingå tips för att stärka barnens självkontroll.

    – Vartefter tillbringar barnen också mycket tid i förskola och skola och här finns viktiga faktorer för att påverka barnens framtid.

    Hon förespråkar inte nya arbetsuppgifter för lärare och förskollärare. Men mycket av det som redan görs kan skruvas till för att bygga upp barnens självkontroll. Men det är viktigt att forskningen följer insatserna för att ta reda på exakt vad det är som ger effekt.

    – Det sägs till exempel ofta att det finns samband mellan oavslutad gymnasieutbildning och kriminalitet. Men brottsligheten börjar ju inte just när de inte avslutar gymnasiet utan långt tidigare. Så vad finns det för faktorer som påverkar?

    Två pågående forskningsprojekt syftar till att ta reda på just det. Det ena är teoretiskt och syftar till att ta reda på dels vilka individer som ser kriminella handlingar som ett alternativ och dels vilka miljöer som skapar möjligheter för dem. Det andra forskningsprojektet är mer praktiskt och görs tillsammans med exempelvis polis och skola.

    – Det är väldigt praktiknära och handlar bland annat om att utvärdera befintliga insatser.

    Reporter Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSRÄTT

    Allt fler medarbetare köps ut

    Utköpen blir allt vanligare på arbetsmarknaden. En f...

    8 juli, 2025

    SEMESTER

    Kommunchefen: Planering nyckeln till stres...

    För att inte stupa in i semestern krävs en hållbar a...

    1 juli, 2025

    ALMEDALEN

    "Finns bitar i det här som är komplicerat,...

    Stor enighet under debatt om otillåten påverkan – ti...

    26 juni, 2025

    INTERNATIONELLT

    Heike Erkers: Saco borde uttala sig om Gaz...

    Centralorganisationen Saco gör inte något gemensamt ...

    26 juni, 2025

    Läs även

    ALMEDALEN 2025

    Debatt om barn i fängelse i Almedalen

    Experter och politiker tar plats i paneler när Akade...

    17 juni, 2025

    POLITIK

    Förslaget: Nyanlända ska kvalificera sig t...

    Regeringen föreslår högre krav för nyanlända att ta ...

    17 juni, 2025

    ARBETSMILJÖ

    Fler blir sjuka på jobbet – sociala tjänst...

    13 500 arbetssjukdomar anmäldes förra året. Allra me...

    11 juni, 2025

    SERVICEKONTOR

    SKR varnar: ”Socialtjänsten kommer att få ...

    När Statens servicecenter stänger kontor kommer någo...

    2 juni, 2025