16 november, 2018

Forskare: Var osjälvisk och få upp lönen

Är du osjälvisk och gillar att hjälpa andra? Grattis, då tenderar du att få högre lön jämfört med själviska kollegor. Det visar en tvärvetenskaplig studie från Stockholms universitet.

team

Foto: Getty

Att själviska personer får högre lön – något som tidigare forskning föreslagit – stämmer inte. Åtminstone inte om man tittar på en ny tvärvetenskaplig studie som innehåller resultat från fyra stora europeiska och amerikanska databaser.

Studien, Generosity pays: Selfish people have fewer children and earn less money, är gjord av Stockholms universitet, Institutet för framtidsstudier och amerikanska University of South Carolina. Syftet var att undersöka hur själviskhet relaterar till inkomst och fertilitet.

Resultatet visar att den som är måttligt osjälvisk får allra högst lön och den som är mest osjälvisk får flest barn.  

Hur självisk en person är mättes utifrån attityd- och beteendefrågor. Exempelvis frågade man hur viktigt det var för personen att hjälpa andra och bry sig om deras välfärd, eller hur ofta och hur mycket hen ägnade sig åt olika hjälpbeteenden som att ge pengar.

En förklaring till att osjälviska får mer i lön kan vara att de har bättre sociala relationer, menar forskarna. Men detta är inget som är klarlagt i studien.

– Framtida forskning kommer att få gräva djupare i orsakerna bakom att generösa tjänar mer, samt om sambandet mellan osjälviskhet, högre lön och fler barn finns även i andra delar av världen, säger Kimmo Eriksson, forskare vid Centrum för evolutionär kulturforskning vid Stockholms universitet och en av författarna till studien, i ett pressmeddelande. 

Text: Stina Loman.

Akademikern

Senaste nytt

Skillnader i distansarbete mellan yrkesgrupper – ”Fö...

ARBETSMILJÖ Hur påverkas arbetsmiljön av distansarbete...
5 juni, 2023

Var fjärde ung tjej har svåra besvär av psykisk ohälsa

PSYKISK OHÄLSA Psykisk ohälsa vanligt förekommande bland ...
2 juni, 2023

Spotify: Vi måste skapa trygghet – rädda människor p...

HR På Spotify brukade många problem lösas gen...
31 maj, 2023

Kommunerna med störst andel barn i fattiga hushåll

EKONOMI Stora skillnader mellan kommunerna – här f...
30 maj, 2023


Läs även

Forskaren: ”Fackförbunden avgörande för en rättvis k...

HÅLLBARHET För att mobilisera klimatarbetet bjuds led...
27 mars, 2023

Förbundets krav i avtalsrörelsen: 4,4 procents löneö...

AVTAL Nu växlas arbetet upp i avtalsförhandlinga...
14 mars, 2023

Nya siffror: Så stor är löneskillnaden mellan könen ...

JÄMSTÄLLDHET Löneskillnaden mellan män och kvinnor vari...
7 mars, 2023

Experten: Här är bästa tipsen när du ska förhandla lön

ARBETSMARKNAD Inflationen är skyhög och omvärlden skakig...
6 mars, 2023