25 oktober, 2022

Fler äldre kräver fler i arbete

DEMOGRAFI Aldrig förr har vi levt så länge efter pensionen. En stor utmaning väntar när den del av befolkningen som arbetar ska försörja allt fler.

Vi lever allt längre. Det ställer krav på att den arbetande delen av befolkningen arbetar mer och längre.

Foto: Pixabay

Vi lever allt längre och fler har möjlighet att leva många år efter pension. Men det positiva faktumet leder också till att en mindre andel arbetande personer (20-64 år) behöver försörja allt fler.

1976 sänktes pensionsåldern från 67 till 65. Då var medellivslängden för kvinnor 78 och för män 72. I dag lever kvinnor i genomsnitt till 85 års ålder och män till 81.

Den demografiska utvecklingen gör att gruppen som arbetar blir en allt mindre andel av den totala befolkningen i takt med att gruppen 65-plus växer. Det i sin tur leder till att gruppen förvärvsarbetare 20-64 år måste försörja allt fler. Redan till 2026 väntas antalet 80-plussare öka med 165 000 personer, 31 procent. Antalet 65-plussare väntas öka med 70 procent till 2060. Det motsvarar 1,3 miljoner personer.

GRAFIK

Försörjningskvoten har de senaste decennierna legat kring 0,7 och 0,76, det vill säga 100 arbetande personer ska försörja ytterligare 70 till 76 barn och äldre som inte arbetar.

Enligt en prognos kommer försörjningskvoten att öka till 0,9 år 2060.

Grafik från Akademikern nummer 3, 2022: Sandra Johnson

Annika Clemens

Missa inget!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och håll dig uppdaterad om aktuellt från Akademikern.

Senaste nytt

Stöd när AI ska införas på jobbet – ny skrift tipsar...

ARTIFICIELL INTELLIGENS Vad bör du som fackligt engagerad tänka på...
3 oktober, 2023

”Jag ser AI som ett arbetsredskap”

AI Socialtjänsten i Linköping vill ta hjälp a...
3 oktober, 2023

Krönika: "AI kommer att förändra våra jobb"

AI Tillsätt en algoritmombudsman och ett rege...
2 oktober, 2023

Debatt: Inse värdet av sociologer och beteendevetare...

DEBATT Sociologer och beteendevetare underskattas...
28 september, 2023


Läs även

Välkommen satsning på socialtjänsten i utmanande tid...

BUDGET Satsningarna på välfärden i regeringens bu...
21 september, 2023

Tre miljarder sparas på arbetsmarknadsåtgärder

BUDGET Arbetslösheten väntas öka framöver. Trots ...
20 september, 2023

Regeringen vill spara miljarder på insatser för arbe...

BUDGET Stora neddragningar på arbetsmarknadsåtgär...
20 september, 2023

Varning för vobbträsket

ARBETSMILJÖ Vobb i stället för vabb ökar. Till glädje ...
13 september, 2023