• 16 december, 2024
    KRÖNIKA

    Fattiga röstar för mat på tallriken

    Den klassiska frågan i valtider är: har du fått det bättre de senaste fyra åren? För amerikanerna verkar svaret vara nej. I tider präglade av lågkonjunktur och fler konflikter i världen är det lätt att en grundläggande sanning glöms bort: fattiga röstar för mat på tallriken.

    Heike Erkers, ordförande Akademikerförbundet SSR. Foto: Sandra Johnson

    Att stå upp för värden som rättsstatens principer eller fred i Mellanöstern och Ukraina blir sekundärt för den som inte får ihop till mat, hyra och kläder till ungarna. Vi ser samtidigt att politiker över hela världen, från höger till vänster, allt oftare försöker erbjuda enkla svar på svåra problem. Det som blir tydligt när vi tittar på det amerikanska valet är att det i svåra tider blir viktigare med privatekonomi än ideologiskt laddade frågor.

    De ekonomiska klyftorna växer i både Sverige och USA. Samtidigt har inflationen slagit hårt i många länder, vilket drabbar de som redan har det värst. Våra medlemmar ser det i växande arbetslöshet på arbetsförmedlingen och fler som behöver ekonomiskt bistånd i socialtjänsten.

    Harris misslyckades troligtvis i USA för att hon inte hade tillräckliga svar på hur människor ska få vardagen att gå ihop. Jag ser tre utmaningar som även Sverige måste ta på allvar:

    Ekonomisk oro: hög inflation och dålig löneutveckling i kombination med en osäkerhet på arbetsmarknaden sätter den egna ekonomin i centrum. Det handlar även om jobbmöjligheter. Vem har bäst chanser att skapa jobb? I USA har protektionism och handelshinder blivit ett likhetstecken med att värna amerikanska arbetstillfällen. Trovärdigheten kring vem som skapar flest jobb är avgörande.

    Etablissemanget: en bild har vuxit fram av en elit utan förståelse för människors utmaningar i vardagen. Här oroas jag över att samma polarisering börjar äta sig in i den svenska debatten. Allt för många känner inte igen sig i de frågor som står högt på den politiska dagordningen.

    En svag välfärdsstat: utan tillit till samhällets institutioner växer misstänksamheten och viljan att betala för det gemensamma. Det ökar misstänksamheten mot andra och minskar sammanhållningen i samhället.

    Vi måste prata om ekonomi, vad saker ska få kosta och hur människors vardag kan bli bättre. Sammanfattningsvis är starka fackförbund avgörande för att stävja en utveckling där enkla svar om privatekonomi avgör valen. I andra länder är det inte ovanligt att väljare lockas av budskap om höjda minimilöner. Därför ska vi vara stolta över den svenska modellen där politiken inte ska in i löneökningarna. Avtalsrörelsen 2025 blir därför viktig för trovärdigheten i vårt system.

    Vi kommer de närmaste månaderna att presentera våra krav för reallöneökningar och bättre arbetsvillkor oavsett om du jobbar i kommun, region, privat eller statlig sektor. Nästa år blir en hård kamp med arbetsgivarna för att du ska få det bättre.

    Även framtida generationer måste kunna förvänta sig ett bättre liv än sin föräldrageneration. Det handlar om framtidstro.

    Heike Erkers, förbundsordförande Akademikerförbundet SSR

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    REPORTAGE

    Olika verkligheter möts i skolan

    Skolkurator Ida Johansson möter ungdomar på väg in i...

    24 januari, 2025

    EXPERTEN SVARAR

    Hur ska vi hinna när vi blir färre på jobbet?

    Ett antal hälso- och sjukvårdskuratorer sägs upp när...

    22 januari, 2025

    SPANING

    Admin till döds

    Trots kritik fortsätter den administrativa bördan at...

    21 januari, 2025

    ARBETSRÄTT

    Förbundet stämmer Kriminalvården för traka...

    En anställd på Kriminalvården anmälde trakasserier k...

    20 januari, 2025

    Läs även

    ARBETSMILJÖ

    Behov av stöd vid påverkansbesök

    Många kommuner vill ha stöd i sitt arbete mot otillå...

    13 januari, 2025

    EKONOMI

    Stort utanförskap i 180 bostadsområden

    180 bostadsområden i 66 kommuner bedöms ha stor prob...

    10 januari, 2025

    LAGSTIFTNING

    Nya lagar och regler 2025

    Sänkt inkomstskatt, enklare arbetsmiljöregler och va...

    7 januari, 2025

    SEMESTER

    Rekordåret 2025 – här är alla röda dagar

    2024 var bra – men 2025 blir ett rekordår när det ko...

    2 januari, 2025