• 21 mars, 2025
    ARBETSMARKNAD

    Extra pengar till Arbetsförmedlingen

    Regeringen aviserar 60 miljoner kronor extra till Arbetsförmedlingen. Pengarna ska gå till bättre stöd för arbetslösa, men också hårdare kontroll av de arbetssökande.

    Arbetsmarknadsminister Mats Persson (L), infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och Magnus Persson (SD), ordförande i arbetsmarknadsutskottet i riksdagen, deltog på pressträffen.

    Lågkonjunkturen blir mer utdragen än vad regeringen trodde i höstas, konstaterade finansminister Elisabeth Svantesson på fredagens pressträff där delar i vårändringsbudgeten presenterades. Därför införs flera insatser för att stötta ekonomin.

    En av nyheterna som presenterades var extra pengar till Arbetsförmedlingen. 60 miljoner kronor extra går till myndigheten under 2025, både för utökat stöd, men också ökad kontroll.

    – Det handlar om att se till att arbetslösa kan få bättre stöd, säger arbetsmarknadsminister Mats Persson.

    – Men också öka kontrollen, se till att arbetslösa söker de jobb som det är tänkt att de ska söka.

    Det extra anslaget till Arbetsförmedlingen var dock en av de mindre satsningar som presenterades. Bland andra nyheter som presenterades fanns en ökad satsning för jobb till unga för 250 miljoner kronor, 700 miljoner kronor till fler utbildningsplatser på yrkesutbildningar och komvux och en halv miljard till ökat vägunderhåll. Regeringen inför också en tillfällig höjning av rotavdrag från 30 till 50 procent, vilket innebär drygt 4 miljarder kronor.

    Den 15 april lämnar regeringen propositionen om vårändringsbudgeten till riksdagen.

    Läs också:
    >> Arbetsförmedlingen varslar 228 medarbetare
    >> Arbetslösheten stiger – men Arbetsförmedlingen måste spara

    Reporter Annika Clemens

    Senaste nytt

    Prenumerera på vårt nyhetsbrev och läs om arbetsliv, lön, karriär och fackliga frågor – varje onsdag direkt i din inkorg.

    Senaste nytt

    ARBETSMILJÖ

    ”Arbetsmiljöfrågor har ofta låg prioritet ...

    Närmare 800 personer beräknas dö varje år på grund a...

    20 januari, 2026

    AKADEMIKERFÖRBUNDET SSR

    Han blir ny förbundsdirektör på Akademiker...

    Lars Holmblad lämnar efter 27 år på posten och Akade...

    20 januari, 2026

    ARBETSMILJÖ

    Larmet: Jobbstress kan leda till för tidig...

    Uppemot 800 personer beräknas varje år dö i förtid t...

    19 januari, 2026

    VARSEL

    Storvarsel på Ericsson – oklart vilka tjän...

    En stor personalminskning väntar på Ericsson i Sveri...

    16 januari, 2026

    Läs även

    MIGRATION

    Regeringens samordnare för återvandring: ”...

    136 kommuner har tackat nej till besök, flera med hä...

    16 december, 2025

    DEBATT

    Var är sanktionerna mot arbetsgivare som s...

    Att konsekvent beskriva a-kassan som ett bidrag är m...

    15 december, 2025

    REPORTAGE

    Världsläget: ”Aldrig varit så illa s...

    Klimatkris, fallande demokratier, cyberhot, handelsk...

    28 november, 2025

    POLITIK

    Ministern om ska-kravet i nya lagen: ”Kans...

    Hur rimmar regeringens repressiva politik med nya so...

    24 november, 2025